YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Sağlık Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanması
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanması ve bu yapının temizlik sürecine dair yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
İşte Sağlık Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanması
03 Ağustos 2016 / 09:00 Güncelleme: 03 Ağustos 2016 / 11:31

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın moderatörlüğünü yaptığı 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

FETÖ'nün başarısız darbe girişiminin ardından, milletin tüm dünyaya örnek teşkil eden bir tutum sergilediğine dikkat çeken Akdağ, Sağlık Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanması ve bununla mücadele konusundaki çalışmaları anlattı.

İşte Recep Akdağ'ın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

FETÖ'NÜN SAĞLIK BAKANLIĞINA SIZMA ORANI NEDİR?

Biz 5600'e yakın sağlık personelini açığa aldık. Kurumların hemen hepsi buna benzer uygulama yaptılar. Bir araştırma ve değerlendirme sürecindeyiz. Zaten kararname bize talimat veriyor. KHK, FETÖ ya da diğer terör yapılanmalarıyla bağlantısı bulunanlar memuriyetten uzaklaştırılır.

Bunun için tabi bir taraftan bunu temizlerken diğer yandan masumlara dokunmamak lazım. Şu anda yoğun bir biçimde bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunları inşallah kamudan temizleyeceğiz. 

Peki öncelikli olarak kimin üstüne gitmek lazım? Yöneticiler var içlerinde. Çok ileri derecede bunlara bağlı olanlar var. İşin örgütlenme yapısını bizim bakanlık olarak tespit etmemiz güç ama üzerinde destek alarak da belirlemelerimizi yapıyoruz.

Birinci kaynağımız, biliyoruz belli sendikalar ve dernekler tespit edildi bunlarla bağlantılı. Öncelikle bunla bağlantılı olanları, ardından FETÖ'yle finansal bağlantısı bulunanları, bunun dışında örgütün çevresinde bulunup, bu örgüte bağlılığını ifade eden bir kesim zaten var. 

Bütün bu çalışmaları birleştirip en sağlıklı şekilde işlemleri tamamlayacağız.

ÖZEL HASTANELERDEKİ FETÖ YAPILANMASI

Özel hastanelere el koyulması işlemi KHK ile bir liste çerçevesinde yapıldı. Maliye Bakanlığı bunların taşınılır ve taşınmaz mallarını hazineye gelir olarak kaydediyor. Daha sonra kullanımı için Sağlık Bakanlığı'na tahsis ediyor. 

Bu şekilde 30'un üstünde tahsis yapıldı bize. Bunların önemli bir bölümü kiralık binalar çıktı. Taşınırlar bize verildi çoğu taşınmaz çıktı. Dolayısıyla bunların bir çoğunu kullanamıyoruz.

1500'ün üstünde yatak, 13 sağlık kuruluşunda hizmete başladık. Arkadaşlarımız geceli gündüzlü çalıştılar. Bu 13 hastaneyi büyük hastanelerimizin ek binaları haline getirdik ve hizmet veriyorlar.

2 Ağustos itibariyle bu 13 sağlık tesisinde 8000 hasta muayene etmişiz. Bu çok iyi bir rakam. Buraları teslim alalı bir hafta bile olmadı henüz. Mükemmel biçimde hizmet ediyor bu kuruluşlar. Tabi ücrette almıyoruz. 

Bunun haricinde üzerinde çalıştıklarımız var. Belirli kıstasları değerlendirerek çalışıyoruz. 
İçinde küçük ortakların olduğu büyük kuruluşlar var. Bunlar açısından biraz dikkatli olmak zorundayız. Masum insanlara da burada bir zarar vermemek lazım. 

HASTANELER HEM EĞİTİM HEM HİZMET AÇISINDAN DAHA İYİ OLACAK

İlker Başbuğ'un askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasına ilişkin, 'Sağlık Bakanlığı kendi bakanlığındaki sızmaları önlemiş mi ki siz GATA'yı buraya bağlıyorsunuz' sözlerine ilişkin, 'Sayın Başbuğ haddini aşmış. Bu sızmayı önleyip önlememenin çok ötesinde bir şey. Sağlık Bakanlığı bu sızmaların en az olduğu yerlerden biri. Velev ki çok olsaydı bu yapmak istediğimiz şeylerle bir ilgi kurmaz. Bunlar birbirinden çok farklı.

Genelkurmay'a kadar sızmış olan bir çeteyi temizliyoruz. Sadece GATA'yı temizlemek değil amacımız. Buraları çok daha modern, verimli yerler haline getirmek.

AK Parti olarak SSK'ya ait hastanelerin devralınması sırasında bütün dünya bunu alkışlamıştı. Bu kadar kısa bir süre içerisinde mevzuatı, kültürü farklı olan bir hastaneyi alıyorsunuz herkese hizmet eden bir hale getiriyorsunuz.

Çok yakında görülecek ki, bu hastaneler hem eğitim hem hizmet açısından çok verimli hale gelecek. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

TARIM BAKANLIĞI DA
 // CEM
Gıda ve tarım bakanlığı da araştırılsın.Hayvancılık ve gıda üzerine bu ülkede çok oyunlar oynandı.Vatanını sevenlerin yapmayacağı uygulamalar geçmişte bu bakanlıkta çalışan bazı bürokratlar tarafından bu ülkede denendi...
03 Ağustos 2016 Çarşamba 12:51
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler