YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ramazanın altın menüsü, TIKLAYIN
İşte ramazanın altın menüsü, TIKLAYIN
İşte ramazanın altın menüsü, TIKLAYIN
03 Eylül 2008 / 08:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İftarda, ramazanın geleneksel yiyeceklerinden olan ve sindirimi kolay pide tüketmek, sahurda ise uzun süre tokluk hissi veren kepekli ekmeklerin tercih edilmesini öneren uzmanlar ayrıca yemeğe çorbayla başlamak gerektiğini söylüyor.Ramazan ayının yaza yaklaşmasıyla çok daha uzun sürede açlık ve susuzluk çekiyoruz. Oruç tutarkan daha az acıkıp daha az susamanın yolu ise dengeli ve sağlıklı beslenme. Uzmanlar iftar ve sahur sofralarında doğru tüketilecek yiyecek ve içeceklerin açlık ve susuzluğa karşı vücudu daha dirençli yaptığını söylüyor ve bazı önerilerde bulunuyorlar.Diyetisyen Gülen Akboyar 13 saate yakın süre aç ve susuz kalacak olan oruçluların, iftarda ve sahurda yediklerine, içtiklerine çok dikkat etmeleri gerektiğini, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşayabileceklerini söyledi.Havaların da sıcak seyrettiği şu günlerde oruç tutacakların günde 2-3 litre suyu mutlaka tüketmesi gerektiğine değinen Akboyar, yiyecek konusunda da seçici ve dikkatli olunması halinde sorunsuz bir ramazan geçirilebileceğini vurguladı.Akboyar, iftarda, ramazanın geleneksel yiyeceklerinden olan ve sindirimi kolay pidenin tüketilebileceğini, sahurda ise uzun süre tokluk hissi veren kepekli ekmeklerin tercih edilebileceğini, bunun yanı sıra yemeğin çorbayla başlamasının önem taşıdığını belirtti.Ramazan sofralarında aşırı yağlı kırmızı etten kaçınılması gerektiğinibildiren Akboyar, şunları kaydetti:"Sofralar sebze ve salata ağırlıklı olmalı. Tavuk ve balık da sofralarda yer alabilir. Ramazan süresince pilav, makarna gibi ürünleri çok önermiyoruz.Oruç süresi yaklaşık 13 saat olduğundan özellikle sahurda başta kepekli ekmek olmak üzere uzun süre tokluk hissi veren yiyecekler tüketilmeli. Ramazan pidesini ise fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla iftar sofralarında öneriyoruz."


SAHUR MUTLAKA


Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan da, peynir, tam tahıl ekmeği, zeytin, bol çiğ sebze ve sütün iyi ve güçlü bir sahur menüsü olduğunu söyledi. Sahur, iftar ve iftar sonrası akşam öğününde taze meyve tüketilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Gürhan, "Yavaş yiyip iyi çiğnemeliyiz" dedi.


BALIK YİYİN BOL SU İÇİN


Prof. Dr. İbrahim Saracoğlu, 'Ramazan'da balık yenmez' inanışının gerçeği yansıtmadığını vurguluyor ve ekliyor: 'Yağda kızartılmadığı müddetçe, balık yenebilir. Kesinlikle ızgara ya da buğulaması tercih edilmelidir.' Saracoğlu'nun diğer Ramazan uyarıları da şunlar:”Bol yağ içeren tüm gıdalardan kaçının.Su içmeye iftardan sonra başlayın. Bol su ile tüketilmelidir. Yemeğe hafif çorba ile başlayın. En az 5 dakika ara verin. Bu arada namaz kılınabilir. Sahura kalkınca, sindirim için 2 çay kaşığı çörek otu tüketin.”


TATLI YERİNE DONDURMA


Gülen Akboyar, ağır tatlıların hem kilo alımı hem de ani şeker yüklemesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaratabildiğini, bunun yerine ramazanda dondurma yemeği öneriyor. Akboyar, "Hem günboyu susuzluk ve açlık çeken vücudumuzu serinletecek hem de şeker ihtiyacımızı karşılayacak dondurma veya sütlü tatlılar tercih edilmeli.” diyor.


ALTIN MENÜ


# İftarde mutlaka çorba için


# Hazmı kolay pideyle iftar, kepekli ekmekle sahur edin


# Yağlı yemeklerden kaçının


# Sebze ve salataya ağırlık verin


# Tavuk ve balık tüketin


# Pilav ve makarnadan uzak durun


# Şerbetli tatlı yerine, sütlü tatlı ya da dondurma yiyin


# İftardan sahura kadar bol su için


# Kavun ve karpuz fazla yemeyin

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler