YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Prof. Mehmet Öz'ün sağlıklı yaşam formülü
İşte Prof. Mehmet Öz'ün sağlıklı yaşam formülü
28 Ocak 2008 15:00
İşte Prof. Mehmet Öz'ün sağlıklı yaşam formülü

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, son kitabında sağlıklı yaşlanmayı anlattı. Öz’e göre sağlıklı yaşlanmanın en önemli şartı, başkalarına yardım etmek, stresi uzak tutmak ve spor.. Kalp-damar cerrahisinde yaptığı buluşlarla Amerika’da “Milenyum Doktoru” seçilen Prof. Dr. Mehmet Öz, son kitabında anlattığı sağlık önerilerini ve uzun yaşam kurallarını günlük yaşama nasıl uyarladığını anlattı.


Öz, başkalarına yardım etmenin öncelikle stresten uzak kalmayı sağladığı için insan yaşamını uzattığını dile getirerek, özellikle stresi yok etmek için çocuklarıyla uzun zaman geçirdiğini ve bu şekilde yaşam kalitesini artırdığını söylüyor.

VAKIFLAR ÖMRÜ UZATIYOR

Sağlıklı yaşlanmayı sağlayan etkenlerden birisi devamlı diğer insanlara bir şey vermek, yardım etmek. Vakıfların aslında en mühim yanı budur. İnsanlar başkalarına yardım etmek için para ve zaman harcıyorlar. Aslında başkalarına yardım ederken, kendinize de yardım etmiş oluyorsunuz. Hatta yaptığımız araştırmalarda yardım edenlerin, yardım alanlardan daha uzun yaşadığını görüyoruz. Vakıfların amaçlarından biri de, yardım alan kişilerin ileride başka kişilere de yardım etmesi. Çünkü başkasına yardım etmek, yaşlanmayı azaltan en önemli etkenlerden biri.

UYU HORMONUN ARTSIN

Çünkü yaş ilerledikçe vücuttaki testosteron yüzde 80 oranında azalıyor. Büyüme hormonu örneğin adalelerimizi güçlü tutmaya yarar. Bir insanın 5 yaşındayken sahip olduğu büyüme hormonu miktarı ile 60 ya da 80 yaşındayken sahip olduğu büyüme hormonu miktarı arasında çok büyük fark var. Büyüme hormonunu fazlalaştıran şey ise uyku. Yeterli uyku uyuyamazsak büyüme hormonunun oranı düşüyor. Bu hormonu insanlara iğne ile de verebiliriz ama hem pahalı hem de gereksiz. Düzenli uyku sayesinde büyüme hormonu kendiliğinden artıyor ve hem kendinizi daha kuvvetli hissediyorsunuz hem de daha güzel görünüyorsunuz.

D ViTAMiNiYLE YAŞLANMAYI ÖNLE

Yaşlanma belirtileri gösteren insanların çoğunda D vitamini eksikliği var. Normal olarak bunu güneşten alırız, vücudumuz güneş gördüğü zaman derinin içindeki kolesterol, D vitaminine dönüşüyor. D vitaminin eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflıyor ve ayrıca kanser oranı artıyor. D vitamini alımını artırmak için vücudumuzun daha fazla güneş görmesini sağlayabiliriz. Ama yaşlı görünmemek için yüzümüzü korumalıyız.

SAĞLIK, BiLiNÇLE SAĞLANIR

Dünyadaki bütün kanseri yok etsek insanın ömrü ancak 2.5-3 sene artar. O yüzden yaşam süresini uzatmak için kanser ve kalp hastalıklarını önlemekten çok, insanların bilinçlerini yükseltmemiz gerekiyor. Çünkü yaşlandığımız zaman zayıf kalıyoruz ve kuvvetimizi kaybediyoruz. Bunun sebepleri arasında hormon değişiklikleri, spor yapmama, stres karşısında gücümüzü kaybetmemiz gösterilebilir. Kitapta tüm bunları değerlendirerek halka anlatıyoruz.

GIDA DEĞiŞiMi ÖNERiLERi

Eğer kalbi çalıştırmak için bir sebep yoksa kalp çalışmaz. Örneğin kromozomlarda telemier denilen bir uç var. Bu uç koptuğu zaman yaşama süresi azalıyor. Bu bağın kopmasına neden olan etkenler ise stres, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kötü beslenme, kötü yağlar ve şeker! Gıda değişimleri konusunda bilgi veriyoruz. Gıda değişimini her zaman organlar özelinde anlatıyoruz. Mesela karaciğere, beyne, böbreğe, kalbe, akciğere ne iyi geliyor. Kitapta bunların hepsini anlatıyoruz.Amerika’ da 900 bin adet satılan son kitabım henüz Türkçe’ye çevrilmedi ama diğerleri iyi satılıyor.


SEBEP YOKSA KALP ÇALIŞMIYOR

Eğer kalbi çalıştırmak için bir sebep yoksa kalp çalışmaz. Örneğin kromozomlarda telemier denilen bir uç var. Bu uç koptuğu zaman yaşama süresi azalıyor. Bu bağın kopmasına neden olan etkenler ise stres, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kötü beslenme, kötü yağlar ve şeker!

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler