YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte leblebinin faydaları!
İşte leblebinin faydaları!
17 Temmuz 2013 17:50
Çorum Özel Hastanesi Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Büşra Kavukçu, zayıflama ve diyet listelerinin ilk sıralarında bulunan leblebinin düşük kalorili ve tok tutma özelliğinden dolayı iftar sofrası çayla gönül rahatlığı ile tüketilebileceğini söyledi.

Leblebinin boş zamanlarda, televizyon izlerken veya yemeklerin ardından misafirliklerde sunulan leziz bir çerez türü olduğunu dile getiren diyetisyen Kavukçu, “Leblebi nohutun 30 ila 40 dakika kadar yüksek ateşte tuz ve baharatla pişirilmesi ile elde edilir. Bu hoş çerez aynı zamanda zayıflama listelerinde tok tutucu ve düşük kalorili olması nedeniyle de tercih edilen bir kuruyemiştir. Bununla beraber gastrit, reflü gibi mide rahatsızlığı çeken kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği leblebi, mideki öz suyu emer ve ağrıların geçmesine de yardımcı olmaktadır” dedi.
 
İnsanların genelde yemek aralarında zararlı besinler tükettiğini dile getiren Kavukçu, ancak leblebinin insanları zararlı besinlerden uzak tuttuğunu söyledi.
 
Leblebinrin tok tutucu özelliğinden dolayı iştahı kapattığını dile getiren Kavukçu, “Az yemek yediren leblebi kilolu kişilerin idmanına yetişmektedir. Toklu hissini tam anlamıyla hissedebilmek için leblebi tükettikten sonra su içmek en doğru seçim olacaktır. Bu sebeplerden dolayı Ramazan ayını yaşadığımız şu günrlerde iftarın ardından rahatlıkla çayla tüketebileceğimiz bir besindir. Hamilelik döneminde de mide bulantısı yaşayan anne adayları içinde vazgeçilmez bir besindir. Aynı zamanda emzirme döneminde sütü azalan anneler içinde yardımcıdır. Lif oranı yüksek olduğundan dolayı bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır”

İHA

 // azuman
IYI AKŞAMLAR BENIM BIR SORUNUM VAR BENDE MIDE VARISI CĪKDI YANĪ OZOFOZ DIYE BIR RAHATSIZLIK ACAM SARI LEMLEMI YEZEM IYI GELLIRMI...
28 Ekim 2015 19:06
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler