YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte kalp krizinin öncüsü
İşte kalp krizinin öncüsü
23 Ağustos 2013 11:39
Göğüs, çene, sırt ve üst karın bölgesinde hissedilen ağrılar, kalp krizinin habercisi olabiliyor.

Krizi takiben en kısa sürede hastaneye ulaştırılması, kalp yetmezliği ve ritm sorunlarına bağlı uzun dönem ölüm oranlarını artıran kalp kası kaybının gelişmemesinde büyük önem taşıyor.

Kardiyoloji Uzmanı ve Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Girişimsel Kardiyoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan İlkay, yaptığı açıklamada, olağandışı her türlü ağrının dikkate alınması gerektiğini belirterek, özellikle göğüs ağrısında kalp hastalıkları riskinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de kalp hastalıklarından ölümlerin ilk sırada bulunduğuna dikkati çeken İlkay, "Göğüs ve üst karın bölgesi ağrıları, kalp krizinin önemli öncü habercisi olabilir" dedi.

İlkay, birçok hastada, kalp krizinin çeşitli bulgularla kendini gösterdiğini dile getirerek, hastaların işaretleri önemsememesinin ya da doğal kabul etmesinin ölüme ya da geri dönüşsüz kalp kası kayıplarına neden olduğunu bildirdi.

Zamanında göğüs agrı merkezlerine müracaatın yaşam kurtardığna dikkati çeken İlkay, "Kalp krizinde zamanında hastaneye gitmek, ölüm oranını yüzde 3'lere indirmekte, kalp kası kaybını azaltarak yaşam kalitesini korumaktadır" diye konuştu.

Tüm dünyada "balon" yöntemiyle tıkalı damarın açılmasının ideal tedavi yöntemi olduğunu anlatan İlkay, bunu yapacak merkez ve hekim sayısının artırılmaya çalışıldığını ifade etti.

"Kalp krizinde zaman 'kas'tır"

İlkay, göğüs, sırt, çene ve mide bölgesi ağrıları olan kişilerin, mutlaka hastaneye müracaat etmeleri ve kalp hastalıkları açısından incelenmeleri gerektiğinin altını çizerek, "Çoğu kişi, bunu kas mide ağrısı sanıp zaman kaybetmekte ve tedavi başarısını azaltmaktadır" dedi.

Belirtileri takiben en kısa sürede hastaneye gelinmesinin önemli olduğunu, kalp kasının damarın tıkanmasından sonra ölmeye başladığını aktaran İlkay, şöyle devam etti:

"İlk iki saatte açılma ile mükemmel doku koruması ve sağ kalım sağlanır. İlk 6 saat ideal, 12 saat kabul edilebilir zaman dilimidir. Bundan dolayı, tanının donanımlı bir merkezde yapılması gerekir. Kalp krizinde zaman "kas"tır. Kalp kası, öldükten sonra damara müdahale, kurumuş bir ağaca su vermeye benzer, etkisiz hatta zararlı olabilir. Kalp kası kaybı, kalp yetmezliği ve ritim sorunlarına bağlı uzun dönem ölüm oranlarını da artırır."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler