YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte hamilelere yaz hazırlığı için püf noktaları
İşte hamilelere yaz hazırlığı için püf noktaları
İşte hamilelere yaz hazırlığı için püf noktaları
13 Mayıs 2008 / 19:43 Güncelleme: 13 Mayıs 2008 / 00:00

Bunaltıcı sıcakların giderek yaklaştığı şu günlerde özellikle anne adaylarının rahat bir yaz geçirmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Özellikle beslenme ve giyim konusunda gerekli özeni gösteren anne adaylarının rahat ve keyifli bir yaz geçirebileceğinin ifade eden Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, hamile bayanlara şu önerilerde bulundu:


ÖĞÜNLERİ BÖLÜN


Yaz aylarında ağır ve aşırı yağlı yemeklerden kaçınılması gerektiğini anlatan Şatıroğlu, Akdeniz mutfağına uyulması gerektiğini belirtti. Günlük öğün miktarını bölerek beslenmenin şişkinlik şikayetinin önüne geçeceğini ifade eden Şatıroğlu, ‘Özellikle yaz döneminde ama aslında tüm yaşamınızda, 3 öğünde yediklerinizi ikiye bölün, yarısını o öğünde, kalan yarısını da 2 saat sonra bir ara öğün olarak tüketin. Örneğin köfte porsiyonunuzda 4 köfte varsa 2 tanesi bir öğün, geri kalan 2 tanesi ara öğün olsun. Kısaca aynı miktar yiyeceği her öğünde azar azar tüketin. Bu öğün mide yanması, aşırı kilo alımı ve kan şekerinin büyük değişimler göstermesini engelleyecektir.’ dedi.


İDEAL YAZ YEMEĞİ ‘DOĞGA ÇORBASI ‘


Özellikle yaz döneminde besin gruplarından dengeli olarak beslenmenin, gebelik açısından çok önemli olduğunu belirten Şatıroğlu, ‘Memleketim Akşehir’in bir ‘soğuk çorbası’ olan Doğga Çorbası özellikle gebelikte mükemmel bir kalsiyum, protein, karbonhidrat ve yeterince yağ içeren bir yaz yemeğidir. Kırık ya da bütün buğday tanelerinden bir avuç haşlanır, bir avuç da tane mısır bir sürahi suluca hazırlanmış ayrana katılır. Çorba tasında istediğiniz zaman kaşıklanmaya hazır, buzdolabında sizi bekler. İster öğün arasında, ister öğünde, gerçekten de sizleri hem serinletir, hem de dengeli bir şekilde besler’ diye konuştu. Haftada 3-4 öğün yağsız ton balığı, beyaz tavuk eti, yağsız dana eti ile hazırlanmış et yemeklerinin de gerekli protein ihtiyacını karşıladığını anlatan Şatıroğlu, ‘Yaz döneminde elbette sebze ve meyve tüketimi artmalı, özellikle doğal sulu gıdalara yönelmelisiniz. Günlük su tüketimi 2,5 lt’den az olmamalı’ dedi.


PAMUKLU GİYSİLER GİYİN


Yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmek için kıyafet seçimlerinin önemine dikkat çeken Şatıroğlu, gebelere özellikle Şile ve Buldan bezinden yapılmış kıyafetler giymelerini önerdi. Şatıroğlu, ‘ Dar olmayan, kolay değiştirilebilen, kolay yıkanan ve teri emen pamuklu kumaşlar size sıcağı hissettirmeyecektir. Kullandığınız sutyenlerin ve iç çamaşırlarının da saf pamuklu olması sizi ve dokularınızı rahatlatacak, hücrelerinizin nefes almasını sağlayacaktır’ dedi.DENİZE GİRMEKTEN KORKMAYIN


Tatile çıkma fırsatı bulan anne adaylarının deniz ve güneşten mutlaka faydalanmasını tavsiye eden Şatıroğlu, ’Yaz boyunca temiz olduğu kanıtlanmış sahillerden denize ya da yeterince bakımı yapılan havuzlara girme imkanı olursa bunu mutlaka değerlendirin. Deniz ya da havuz, bedeninize ve bebeğinize gerçek bir terapidir. Ilımlı bir şekilde hem az kullandığınız kaslarınızı kullanacaksınız, hem de ağırlaşan bedeninizi hafiflemiş hissedeceksiniz.’ dedi. Güneşten de yararlanmanın önemine işaret eden Şatıroğlu, 'Tatile giderken en az 2 mayonuz, hatta gebe bikininiz olsun, hiç ıslak oturmayın, hemen kurulanın ve mayonuzu değiştirin. Gebe iken bikini daha da rahat olur, vücudunuzun daha büyük bir kısmı tabiatın o muhteşem iyileştirici etkisinden yararlanır. Güneşlenmek için gölge alanları seçin ve çok faktörlü kremleri kullanın. Böylece bebeğiniz ve siz direkt güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunarak, açık havanın sadece keyfinden yararlanmış olursunuz’ diye konuştu.


HABER: MEHTAP AYDIN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler