YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gribin çaresi
İşte gribin çaresi
19 Aralık 2013 17:11
Havaların soğumasıyla birlikte özellikle çocuklarda nezle ve grip salgını başladı.

Hastanelerin çocuk bölümlerinde soğuk algınlığı şikayetiyle gelen hasta sayısında artış gözleniyor. Uzmanlar çocukların hasta olmaması için C vitamini tüketmesi ve şekersiz doğal bal yedirilmesi tavsiyesinde bulundu. 

Sivas Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Akkar, kışın genelde nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarının yoğunlukla görüldüğünü belirtti. Dr. Akkar, doğru beslenme ve iyi giyinme ile hastalığa yakalanma ihtimalinin azalabileceğini söyledi.

Hastanelere hangi vakalar geliyor?

Çocuklarda kışın nezle, grip tarzı, öksürük, ateş gibi şikâyetler olabildiğini, zamanla bronşite ve astıma da dönebildiğini anlatan Uzman Dr. Akkar, "Kışın genelde nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu daha da ilerlediğinde alt solunum yoluna da inebiliyor. Genel itibariyle bu tarz hastalıkları görebiliyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu ve alt solunum yolu enfeksiyonu oldukça arttı." dedi.

Gelen hastalar arasında müşahede altına alıp hava tedavisi verdikleri hastaların sayısında artış olduğunu kaydeden Dr. İsmail Akkar, "Hastalığın durumuna göre, serum taktığımız, kan tahliline baktığımız hastalarda olabiliyor. Nezle, grip türü hastalıklarda sadece grip ilaçlarıyla durumuna göre ateş düşürücü, eğer çok ilerlemişse tetkiklere göre antibiyotik tedavisi uygulayabiliyoruz." şeklinde konuştu.

"Aileler dikkatli olmalı"

Dr. Akkar, çocukların bu havalarda hastalığa yakalanmaması için ailelerin çok dikkatli olmasını isteyerek şu uyarılarsa bulundu:

"Daha iyi giydirilmeli, giysilerine dikkat edilmesi lazım. C vitamini dediğimiz meyve ve sebzeleri tüketmeleri gerekir. El temizliği de çok önemli. Bunun haricinde ıhlamur gibi bitkisel içerikli içecekler verilirse onlarsa hastalılara karşı daha koruyucu olmuş olur. Yine iyi bir bal olabildiğince şekersiz verilirse onun içindeki polen dediğimiz çiçek tozlarının etkisiyle hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltmış oluruz. Bu şekilde önlemler alınabilir."

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler