YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte bel ağrısının sebebi
İşte bel ağrısının sebebi
11 Ocak 2013 10:12
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli Doç Dr. Bilgehan Tosun bel ağrısı şikayetlerinin yüzde 90'ının yanlış hareketlerden kaynaklandığını belirtti.

 

Toplumda birçok insanın şikayetçi olduğu bel şikayetlerinin birçoğu aslında duruş bozukluklarından kaynaklanıyor.
 
Toplam nüfusun yüzde 90"ının hayatında en az bir kere bel ağrısı çektiğini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Bilgehan Tosun, "Bel ağrılarının en önemli nedeni kas kaynaklı. Bel ağrısıyla kliniğimize başvuran 10 hastadan 9'unun problemi kas kaynaklı oluyor. Hastaların kas nedenli ağrılara yakalanmamaları için hareketlerini modifiye etmeleri gerekiyor. Meslek gruplarına bölmekte fayda var bel boyun ağrıları masa başında oturanlar şoförlük gibi mesleklerde daha sık görülüyor. Aktivite içinde olmamız lazım, günlük yürüyüşlerimizi yapmamız lazım. Ev hanımları da ağır kaldırdıkları halı silkeledikleri için bel ağrısına yakalanabiliyor. Burada hareketlerimizi modifiye etmemiz lazım. Yerden ağır bir cisim kaldırırken bir adım öne giderek kalçamızın üzerinde durmalıyız" dedi.
 
Her bel ağrısı şikayetinde doktora gitmek gerekmediğini belirten Doç Dr. Tosun, Aslında her bel ağrısı doktora gitme nedeni değildir. Burada süre cinsiyet ve yaş önemlidir. Genç ve kısa süreli ağrısı olan bir hastanın iki gün dinlenmesi yeterli olacaktır. Ağrılar geçmiyorsa profesyonel yardım almakta fayda var" ifadelerini kullandı.
 
Birçok insanın şikayetçi olduğu bel fıtığı tedavisi hakkındaki soruları da yanıtlayan Tosun, "Her fıtık ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmeli. Fayda görmeyen hastalarda ameliyat bir tedavi şeklidir. Burada önemli olan bel ağrılarında ağrı belde mi yoksa bacaklara da yayılıyor mu. Bütün ayrım burada yapılıyor. Eğer bacaklara yayılıyorsa fıtıktan şüphelenilebilir. Kas kuvvetsizliği idrar kaçırma gibi bulgular bel sağlığı için oldukça önemlidir" şeklinde konuştu.
 
Gençken bel sağlığına dikkat edilmediği taktirde ileri yaşlarda yaşanabilecek zorluklar olduğunu belirten Tosun şöyle konuştu: "Halk arasında kireçleme olarak bilinen durum nasıl bacaklarda boyunda sık görülüyorsa belde de görülebilir. Hayat aktivitelerimize dikkat etmezsek ev içerisindeki işlerimizi düzgün yapmazsak spor yapmazsak yaşlılığımızda bu rahatsızlıklara yakalanabiliriz. Öncelikle sporlardan yüzme, günlük yürüyüşler faydalı olacaktır. Bel kaslarını kuvvetli tutacaktır ve ağrı olmayacaktır."
 
 
İHA
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler