YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte anneleri mutlu edecek besinler
İşte anneleri mutlu edecek besinler
18 Eylül 2013 10:33
Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, gün kurusu, muz, balık, çikolata, fındık ve domates gibi besinlerin bebek ve anne için büyük önem taşıdığını belirtti.

Annenin dengeli beslenerek, yani mümkün olduğu kadar her besinden alarak gerekli vitamin ve mineralleri vücuda kazandırmasının bebek ve anne için önem taşıdığını ifade eden Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, bu besinlerini şöyle sıraladı:

Gün kurusu: Her kadının tatlıya düşkünlüğü vardır. Bu düşkünlük çoğu zaman kadınların başına bela açabilir. Kontrolsüzce yenilen tatlılar sizi anlık mutlu etse de uzun vadede kilolu ve sağlıksız bir vücuda neden olabilir. Bu durumda gün kurusu en önemli kurtarıcılardan birisidir. Hem tatlı ihtiyacını karşılaması hem kişiyi mutlu etmesi hem de barsak hareketinin düzenli çalışmasını sağlaması en önemli avantajıdır. Özellikle kuru kayısı yerine gün kurusu tercih etmelisiniz çünkü şeker içeriği daha yüksek olması nedeni ile yüzünüzde daha büyük bir gülümsemeye neden olacaktır.

Muz: Kadınların sevdiği ama korkarak tükettiği besinlerden biriside muzdur. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde sinir sisteminin rahatlamasına neden olur.

Özellikle kadınların muza dair tek korkuları yüksek kalori içeriği gibi düşünülse de asıl önemli olan barsak hareketlerini yavaşlatma eğiliminin olmasıdır. Anneyi mutlu eden ve enerji veren muzun tüketim miktarına dikkat etmezse daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Balık: Omaga-3 içeriği en yüksek olan besindir balık. Özellikle yağlı balık grubundaki somon, uskumru, ton gibi balıkları daha fazla tüketmeniz mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratoninin daha fazla salgılanmasını sağlar.

Seratoninin en önemli özelliği beyindeki mutluluk merkezini aktifleştirir.Çikolata: En tehlikeli ama en çok yüzümüzü güldüren besindir çikolata. Fazlası şeker, kalp ve tansiyon hastalığı ile kalın bir bel çevresine neden olsa da bunları bile bile tüketiminden kaçamadığımız en tatlı arkadaştır. Annelere enerji verir ve kesinlikle yüzlerini güldürür. Tüketim miktarı, tüketim sıklığı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kesinlikle her gün tüketilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Özellikle bitter çikolataların tercih edilmesi kalp sağlığı açısından daha doğru bir tercihtir.

Fındık: Enerji veren en önemli kuruyemişlerden biri olmasının yanı sıra mutluluk hormonunda salgılanmasını sağlar. Özellikle anneler tarafından ara öğünlerde ve bazı besinlerin içerisinde tüketebileceği fındığın en önemli özelliği içerisinde bulunan Co-enzimQ10’dir. Bu enzimin seviyesi vücudumuzda zaman içerisinde azalır.

Antioksidan özelliği olan bu enzim dolaşım sistemini hızlandırmasının yanı sıra daha genç bir vücut için şarttır. Özellikle genç bir cilde sahip olmak ve hızlı bir metabolizma için fındık tüketimi önemlidir.Brokoli: Fındık gibi içerisinde Co-enzimQ10 bulunmaktadır. Bu antioksidan metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve kişinin daha dinç ve genç kalmasını sağlar.

Ayrıca içerisinde bulunan glukozamin adındaki madde ile kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Tam Tahıllı Ekmek: Tam tahıllı ekmek günümüzde beyaz ekmeği yavaş yavaş geri planda bırakmaktadır. Mide ve barsak sisteminde uzun süre kalması dolaysıyla daha uzun süre tok tutması en önemli özelliğidir.

Sürekli tok kalan vücut ise tatlı ihtiyacı çıkarmaz. İçerisinde bulunan magnezyumun sakinleştirici özelliği vardır.

Özellikle depresyon tedavisinde kullanılan magnezyum barsak sisteminin düzenli çalışması açısından da önemlidir.

Avokado: Avokado salatalar içerisinde keyifle tüketebileceğiniz bir besindir. Annelere enerji verme özelliği içerisinde bulunan tirozinden kaynaklanmaktadır. Tirozin vücutta bazı hormonlara dönüşerek vücuda enerji vermektedir. Avokado ise içerisinde tirozin bulundurmaktadır. Burada göz ardı edilmemesi gereken diğer bir önemli konu ise avokadonun yüksek yağ içeriği unutulmamalı ve belirli miktarlarda tüketilmelidir.

Çilek: Anneleri mutlu eden üzerine pudra şekeri eklendiğinde daha da mutlu eden bir meyvedir çilek. Tüketim sıklığı ve miktarı arttığında ise enerji vermesinin yanı sıra bu fazla enerji yakılamadığında yağ olarak vücuda depolanabilir. Bir seferde 10-12 tanenin üzerine çilek tüketmek ve pudra şekeri ile birlikte tüketmek doğru bir tercih değildir.

Domates: Kansere karşı koruyucu etkisinin yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi bulunmaktadır domatesin. Diğer bir özelliği ise keyifli tüketilmesi ve annelere seratonin salgılatmasıdır. Hemen hemen tüm yemeklere eklenmesinin yanı sıra salatalarda da tüketilmesi sağlığımız açısından önemlidir. Dikkat edilmesi gerekli olan en önemli husus ise mevsiminde tüketilmelidir.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler