YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Acilde katılım payı...
İşte Acilde katılım payı...
04 Şubat 2012 13:53
Acilde katılım payının sınırları çizildi
Sağlık Bakanlığı, acillere getirilen Yeşil Alan Muayenesi ile gerçekten acil olmayanlardan alınacak 5 lira katılım payı uygulamasının sınırlarını belirledi. Bu kapsamda, travma vakaları, yatış yapılan vakalar, tıbbi müdahale uygulanan vakalar, müşahede altına alınan vakalar ile başka bir sağlık kurumuna sevk edilen ya da sevkli gelen vakalardan katılım payı alınmayacak.

Sağlık Uygulama Tebliği'nde 21 Ocak'ta yürürlüğe giren değişiklikle, acil servislerde yeşil alan uygulaması kapsamında değerlendirilecek sağlık hizmetleri için katılım payı alınacağı hükme bağlanmıştı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, bu kararın ardından bir genelge yayınlayarak yeşil alan muayenesinin kapsamını açıkladı. Genelgeye göre, acil servislere başvuran tüm hastalar ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilecek ve buna göre işlem yapılacak. Ancak yapılan muayene sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirtilen hastalar için Yeşil Alan Muayenesi kodlama işlemi yapılacak. Bu kodlama işlemi hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra gerçekleşecek.

Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları, acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar, tıbbi müdahale uygulanan vakalar, müşahede altına alınan vakalar, başka bir sağlık sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar dışında kalan, Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ'de yeşil renk kodu adı altında tanımlanmış sağlık hizmetleri yeşil alan muayenesi kapsamına girecek. (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler