YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 100 bin kişinin ölüm nedeni!
İşte 100 bin kişinin ölüm nedeni!
30 Mayıs 2013 12:44
Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Türkiye'de sigaradan yılda 70 ile 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ünüvar, 31 Mayıs Sigarasız Bir Dünya Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de sigaradan hayatını kaybeden günde 200-250, yılda 70-100 bin kişi olduğunu belirtti.

Sigara içenlerin kanserden ölüm oranı, içmeyenlerinkine göre 15 ile 25 kat fazla olduğunu vurgulayan Ünüvar, "Sigara dumanında kanserojen, irritan özelliklere sahip 4 binden fazla kimyasal madde vardır. Bu maddelerden nikotin bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. Sigara içiminin devamlılığında bağımlılık rol oynamaktadır. Sigarayı bir kez deneyen 4 kişinin 3 tanesi sigara bağımlısı olur. Sigara satıcılarının etkilemek istediği hedef kitlesi 14-25 yaş grubudur. Bunun sebebini ise 20 yaşından önce sigaraya başlanmadıysa 20’den sonra pek başlanmadığı gözlendiği içindir" dedi.

Zararlı alışkanlıkların tüm dünya ülkelerince halk sağlığı sorunu olarak algılandığını ve zararlı alışkanlıklarla Amerika Birleşik Devletlerinden Japonya’ya kadar çeşitli şekillerde devletler ve sağlık kuruluşlarının mücadeleye hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Ünüvar, şöyle devam etti:

"Türkiye, tütünle mücadelede bütün dünyanın takdirini kazanmış bir ülkedir. Dünya Sağlık Örgütü resmi internet sitesinde, Türkiye'nin tütünle mücadelesi 'başarı hikayesi' olarak nitelendirilmiştir. Nitekim 1 ay önce Yeşilay'ın düzenlediği Global Alkol Politikaları Sempozyumu için ülkemize gelen WHO Genel Direktörü Dr. Margaret Chan, Türkiye'nin bu çabalarını alkışladığını ve bütün dünyaya örnek teşkil ettiğini ifade etti. Ülkemizde bu başarılı çalışmalar sonucunda 15 yaş üzeri nüfusun sigara içme oranı 2006 yılında yüzde 33.4 iken, bu oran 2012 yılında yüzde 27,1'e gerilemiştir. 2008 yılına göre 2 milyonun üstündeki kişi sigarayı bırakmış, kapalı alanlarda sigara dumanına maruziyet yüzde 60 azalmıştır."

31 Mayıs gününün 1987 yılından bugüne Dünya Sağlık Örgütü tarafından Sigarasız Bir Dünya Günü olarak kutlandığını hatırlatan Ünüvar, şunları kaydetti:

"Sigara içen vatandaşlarımızı da bu günde hayatımızı pek çok açıdan olumsuz yönden etkileyen sigara ile mücadeledeki başarı hikayesinde rol almaya davet ediyorum. Sağlıklı sigarasız bir toplum temennisiyle bugünün anlamını içlerinde hissederek tüm sigara bağımlılarına sigarayı bırakmaya davet ediyorum."

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler