YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Ispanak, gözü güneş gözlüğü gibi korur''
''Ispanak, gözü güneş gözlüğü gibi korur''
14 Mart 2016 02:05
Doğru beslenmek, gözleri birçok hastalığa karşı koruyabiliyor. Göz sağlığınız için ayçekirdeği, fındık, somon ve biber tüketmeye çalışın

Çevresel faktörler, genetik özellikler ve ilerleyen yaş; göz sağlığında çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Her şeyde olduğu gibi besinler, göz sağlığı için de oldukça önem taşıyor. Göz sağlığı için A, C ve E vitaminlerini içeren çinko, selenyum omega 3 ve omega 6 mineralleri açısından zengin gıdaları tüketmek gerektiğini söyleyen Avrupagöz Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan; ıspanak, patates ve badem gibi yiyeceklerin sofradan eksik edilmemesini söylüyor.

Sağlıklı gözlere sahip olmak için vücudun düzenli vitamin alması gerekiyor. Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, bu vitaminleri anlattı... Doğal beslenmek, göz sağlığını korumak için ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Göz sağlığı için büyük önem taşıyan vitaminlerin başında ise A, E, C ve B2 vitaminleri, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile çinko, magnezyum gibi minareller geliyor.

Göz sağlığı için mutlaka yenmesi gereken besinlerin başında ise ayçekirdeği, fındık, somon ve biber yer alıyor. A vitamininin bolca bulunduğu besinlerin başında süt ürünleri ve tüm kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzeler geliyor. A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi; başta gece körlüğü olmak üzere, makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor. 

GECE KÖRLÜĞÜNE A VİTAMİNİ 

E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem ve fındığı günün her saatinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca makula dejenerasyonunun önlenmesinde E vitamini oldukça etkilidir. Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini, gözün gece görüşünü kuvvetlendiriyor.

A vitamini rodopsin denilen ve ışıkları algılayan proteinlerle birleşerek gece daha iyi görmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda A vitamini, gözde olası katarakt başlangıcını da erteliyor. A vitamini içeren besinlerin arasında; balıkyağı ve karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, portakal, buğday, havuç, mantar, baklagiller, maydanoz, lahana ve kabak yer alıyor. 

E VİTAMİNİYLE RETİNAYI KORUYUN 

E vitamini gözler için en aktif antioksidan içeren maddelerden bir tanesi. Artan göz hastalıklarında vücudumuzu ve gözlerimizi dış etkenlerden koruyan; ayçiçek yağı, zeytinyağı, ceviz, tereyağı, kırmızı et, avokado, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, mango, muz, buğday ve keten tohumu E vitamini bakımından zengin olup sarı nokta hastalığı ve kataraktı önlemede birebir. 

B2 VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT 

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi için B2 vitaminine ihtiyaç var. B2 vitamin eksikliğinde sinsindirim sistemi, mide, böbrek, saç ve cilt gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelmesinin yanı sıra, gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet, hatta katarakt oluşuyor. Karaciğer, süt, yoğurt, peynir, havuç, elma, incir, adaçayı, yeşil yapraklı sebzeler, balık, baklagiller ve tahıllarda bol miktarda bulunan B2 vitamininin yeterli oranda alınması, gözlerde katarakt oluşumunu önlüyor. 

C VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ 

C vitamini, göz sağlığı için en gerekli vitaminlerin başında geliyor. Gözlerin korunmasına yardımcı olan C vitamini, aynı zamanda ışığa ve güneş ışığına karşı koruma sağlayarak katarakt oluşumunu engelliyor. C vitamini, taze meyve ve sebzelerin hemen hemen çoğunda bulunuyor. Özellikle kuşburnu, misket limonu, portakal, greyfurt, frenk üzümü, yeşilbiber, en önemli C vitamini kaynağı. 

OMEGA 3 İLE KURULUĞU YENİN 

Retina gelişimi açısından önemli bir yapı taşı olan omega 3 yağ asitleri, göz kuruluğunu en aza indirirken makula dejenerasyonunu erken evrede engellemeye yardımcı oluyor. Deniz ürünlerinden sardalya, somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, bitkisel gıdalardan keten tohumu ve ceviz, hayvansal gıdalardan yumurta, kırmızı et ve tavuk; tam bir omega 3 kaynağıdır. 
göz alerjilerini yavaşlatabilir Çinko
ve bakır mineralleri, besin maddeleri ve vitaminlerin vücut tarafından emilmesine katkı sağlıyor. Yüksek miktarda antioksidan içeren vitaminler ile birlikte çinko oksit ve bakır oksit alındığında, uzun süreli göz problemlerinden göz alerjileri, glokom, katarakt, diyabetik retinopati, blefarit gelişimi yavaşlayabiliyor. 

ISPANAK, GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ GİBİ KORUR

Göz sağlığı için mucizevi olan ıspanağın içerdiği lutein ve zeaksantin gibi doğal antibiyotikler, görme bozukluklarına karşı oldukça etkili. Aynı zamanda yaşla birlikte gelişen göz hastalıklarına karşı da gözleri koruyan ıspanak, doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen tüm zararlı mavi dalgaları da filtreliyor. Bunun yanında ıspanak tüketen insanlarda katarakt ve sarı nokta hastalığının daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Diyabet hastalarının göz sağlığı için de C vitamini oldukça önem taşıyor. Yeterli miktarda alınan vitamin, diyabet hastalarının gözlerini zararlı maddelerden koruyor. Ayrıca C vitamini, şeker hastalığının sinirler ve damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bırakacağı hasarı önlüyor. 

PATATES KATARAKT RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Patates: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, A vitamini açısından zengin bir besin olan patatesin katarakt riskini düşürebileceği gözlemlenmiştir. Buğday ise özünde bulunan E vitamini ile yaşa bağlı göz bozulmalarını önleyip tıpkı patates gibi katarakt riskini azaltmaktadır. Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korumak için düzenli olarak alınması gereken vitaminlerden biridir. Dokosaheksaenoik asit daha çok somon, uskumru, sardalya gibi soğuk su balıklarında bulunuyor. Ayçiçeği çekirdeği, badem ve fındık: E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer alıyor. Makula dejenerasyonunun önlenmesinde E vitamini oldukça etkilidir. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler