YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternetten ilaç alımına dikkat! 29 liralık ilacı 400 liraya satıyorlar
İnternetten ilaç alımına dikkat! 29 liralık ilacı 400 liraya satıyorlar
10 Ekim 2017 09:44
Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, internetten ilaç satışına ilişkin yaptığı açıklamada, "Normalde 29 TL olan ilaç internette kutusu 400 liradan satılıyor. Bunların yüzde 99’u sahte" dedi.

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, internetten ilaç satışına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Başkan Bali, internette satılan 10 ilaçtan 8’inin sahte olduğunu ve merdiven altında üretildiğini belirti.

"İNTERNETTE SATILAN İLAÇLARIN YÜZDE 99'U SAHTE"

Kutusundan içindeki tabletine kadar ilaçların taklit edildiğini belirten Bali, "Türkiye’de bulunmayan kanser ilaçları dahi internetten satılıyor. Özellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçta son dönemlerde yaşanan sıkın sebebiyle internet ortamında yüksek fiyatlardan satılmaya başlandı. İthal ilaç olduğu için problem çözülmedi. Bir kutu için eczanede sıra bekleyen 9-10 hasta var. Normalde 29 TL olan bu ilaç internette kutusu 400 liradan satılıyor. Bunların yüzde 99’u sahte.

"GEBELİK SONLANDIRMA VE ZAYIFLAMA HAPLARI BAŞTA"

Sahte ilaçlarda istenmeyen gebeliği sonlandırmak için kullanılan düşük ve zayıflama hapları başı çekiyor. Bu ilaçlar gebeliği sonlandırabilir ancak ömür boyu hayatınızı karartabilir. Bu haplar hastanelerde ancak annenin hayati bir riski var ise heyet raporu ile kullanılabiliyor. Dışarıda kullanımı ve satışı kesinlikle yasak. Ancak internetten alıcı buluyor. 

"YA ÖLDÜRÜR YA DA KALICI HASAR BIRAKIR"

Bunlar, kadının bir daha çocuk sahibi olamamasına sebep olabilecek ilaçlardır. İnternetten alınan ilaçlar için iki yol var; ya öldürür ya da kalıcı hasar bırakır. Üçüncü bir yol yok. Sağlık Bakanlığı, bu gibi siteleri kapatıyor ama halkımızın da bu ürünleri almaması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler