YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk çift kol nakli iyi geçti
Silaj makinesine iki kolunu kaptıran gence kadavradan alınan iki kol nakledilmişti.
İlk çift kol nakli iyi geçti
27 Eylül 2010 / 16:20 Güncelleme: 27 Eylül 2010 / 16:21

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından, trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'in cesedinden alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
 

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başkanı Özkan, iki yıl önce meydana gelen iş kazasında, kollarını silaj makinesine kaptıran ve kopan kollarına kadavradan alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal'ın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ifade ederek, ''Hastada morarma veya doku reddi söz konusu değil. Hastanın ellerinin fonksiyon kazanabilmesi için en az 1-1,5 yıl fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekli'' dedi.
 

Doç. Dr. Özkan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatın dünyada 16'ncı,  Türkiye'de ise ilk çift kol nakli olduğunu belirtti.
 

Bu arada ameliyatla ilgili bilgi vermek üzere üniversite Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin ameliyatı gerçekleştiren ekiple birlikte bugün veya yarın bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.
 
 HASTA VE KOLLAR AYDIN'DAN GETİRİLMİŞTİ
 
Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen operasyonda nakledilen kollar, kullandığı motosikletle, Muğla'nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'den önceki gün Aydın'da alındı. Alınan kollar özel bir kapla ambulansa konulmuş, kolların nakledileceği Cihan Topal da aynı ambulansla önceki gece polis eskortu eşliğinde Antalya'ya getirilmişti. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler