YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaçta reçete dönemi bitiyor!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yeni bir uygulama başlatılacağını söyledi. Yeni uygulamayla reçete dönemi sona eriyor...
İlaçta reçete dönemi bitiyor!
29 Mart 2010 / 10:20 Güncelleme: 29 Mart 2010 / 10:27

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 15 Mayıs’ta eczaneler için ’Kara Kod’ isimli yeni bir uygulama başlatacağını açıkladı. Bakan Dinçer, SGK’nın, bu tarihten itibaren kara kodsuz ilaç satan eczanelerin parasını ödemeyeceğini söyledi.

Bursa’da bir toplantıda konuşan Dinçer, “Türkiye’de üretilen veya Türkiye’ye resmi olarak ithal edilen her ilacın kutusuna, bir kimlik numarası verilecek. Tıpkı bizim nüfus cüzdanlarımızda olduğu gibi, her ilaç kutusunun üzerinde bir kimlik numarası olacak. Bu kimlik numarasının bir de bizim bakanlığımızda kütük kaydı olacak. İlaç üretildiği anda bir kutuya işlenecek, bir de bizim kütüğe işlenecek. Ve ilaç deposuna aktarıldığında ilaç deposu kara kodu okutacak ve bizim kütükte kayıtlı olup olmadığına bakacak. Eğer bizim kütükte kayıtlı değilse onu satamayacak. İkincisi, eczane ilacı alırken kontrol edecek, bizim kayıt kütüğünde var olan ilacı ancak rafına koyabilecek. Nihayet üçüncüsü, eczaneler müşteriye kara kodlu ilacı satabilecekler ve kara kodsuz ilaçları biz ödemeyeceğiz. Mayıs 15’ten itibaren kara kodsuz ilaçların parasını ödemeyeceğiz. Onun için de kara kodu olmayan hiçbir ilaç satılamaz hale gelecek” dedi.

Dinçer, bu alanda 1 yıl, 1.5 yıl sonra i-reçete uygulamasına geçebileceklerini de söyledi. Köklü değişikliklere gittiklerini belirten Dinçer, “Operasyonel bazı sorunlarımız çıkıyor olabilir. Bazen eczanelerimiz provizyon alamıyor olabilirler” diye konuştu.

Vatan

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler