YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaçlarda domuz maddeleri mi kullanılıyor?
GİMDES Yüksek Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Kimyager Murat Sayın, ilaç şirketlerinin ürettiği ilaçlarda domuz ürünleri kullandığını ve kullandıkları bu maddeleri prospektüslere yazmadıklarını iddia etti.
İlaçlarda domuz maddeleri mi kullanılıyor?
03 Ocak 2015 / 02:57 Güncelleme: 03 Ocak 2015 / 11:08

GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) Yüksek Bilim Kurulu Üyesi Sayın, Kanal A Haber Bülteni'nde yaptığı açıklamada, bugüne kadar 20 farklı ilaçta domuz DNA'sı tespit ettiklerini açıkladı.

Sayın, GİMDES olarak ilaç şirketlerine Müslümanların hassasiyetlerini gözeterek ilaç katkı maddeleri kullanmaları için başvurular yaptıklarını ancak netice alamadıklarını ifade etti.

İlaç firmalarının domuzdan elde eldilen katkı maddelerini kullanma nedenlerini 3 ana başlıkta açıklayan Sayın şunları söyledi:

"İlaç firmaları domuz DNA'sını 3 neden dolayı sürekli kullanıyor. Birincisi domuz DNA'sı maliyeti düşüyüror. İkincisi bugüne kadar alışageldikleri yöntemlerden kaçınmak istemiyorlar. Üçüncü olarak da Müslüman ülkelerde ve Müslüman halklarda maalesef ilaç kullanım bilinci çok az. Bundan dolayı ilaç şirketleri Müslümanların hassasiyetlerini gözeterek ilaç üretimi yapmıyorlar."

Denetimler yetersiz

Sayın, ilaçlarda kullanılan kapsüllerde de domuz DNA'sına rastladıklarını, anazli yaptırdıkları 8 kapsülün 6'sında domuz jelatini bulunduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı'na denetimlerini daha sık yapılması konusunda başvuru yaptıklarını ancak denetimlerin yetersiz kaldığını dile getiren Sayın, bakanlığın bu konuda daha sıkı çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler