YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaç şirketleri hastalık mı üretiyor?
İlaç şirketleri hastalık mı üretiyor?
31 Aralık 2014 23:00
GİMDES Yüksek Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Kimyager Murat Sayın, Türkiye'de artan ilaç kullanım oranları ve insanların her hastalık belirtisinde ilaç kullanımına başvurmasının yanlış olduğunu söyledi.

GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) Yüksek Bilim Kurulu Üyesi Sayın, Kanal A Haber Bülteni'nde yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilaç kullanımının son 10 yılda erkeklerde yüzde 22, kadınlarda ise yüzde 28 artış gösterdiğine dikkat çekti.

Sayın, her hastalık belirtisinde ilaç kullanımının yanlış olduğunu belirterek, "İlaçlar temel olarak 3 etkin maddden oluşmaktadır. Birincisi hastalığa etki eden etken madde, ikincisi katkı maddeleri ve üçüncüsü kullanılan boyalardır. İnsanların içtikleri ilaçlar yüzünden bir yılda 60-70 kg katkı maddesini ilaçlarla birlikte tüketiyor" dedi.

Batı'da doktorların hastalarına 1 ya da 2 ilaç yazdığını, Türkiye'de ise hastalıkların çaresinin ilaçlar olarak görülmesinden dolayı doktorların reçetelere 5-6 ilaç birden yazdığını ifade eden Sayın, "Doktorlar 5'ten az ilaç yazdığı zaman hastalar, doktorun yanlış teşhis koyduğunu ya da yeteri kadar bilgisi olmadığı düşünüyor" diye konuştu.

İlaç şirketleri hastalık üretiyor

İlaç şirketlerinin ilaç araştırma geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine milyarlarca dolar harcağını ve bu maliyeti karşılayabilmek için çeşitli rahatsızlıkları hastalık olarak gösterdiğini ve bu yönde propoganda yaptığını iddia eden Sayın şunları söyledi:

"Özellikle psikolojik rahatsızlıklar bilinçli bir şekilde hastalık olarak gösteriliyor ve bu yönde çalışmalar yapılıyor. Yine çeşitli grip ve virüs türleri yapay hastalık olarak gösteriliyor. Tüm bu çalışmaların nedeni ilaç satışlarını artırmak içindir."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler