YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaç sektöründe dünyaya açılıyoruz!
İlaç sektöründe dünyaya açılıyoruz!
04 Mayıs 2016 00:39
Türkiye'de nüfusun giderek artmasıyla, hastalıklar da daha çok baş göstermeye başladı. İlaç gereksinimi nedeniyle Türkiye ilaç sektöründe dünya pazarına açılmayı planlıyor.

Dünya devletlerinin ilaç üretimindeki gayretleri ve bu sektördeki sağlık ticaretinin karlılığı bilinen bir gerçek. İlaç ihtiyacının ülke içerisindeki üretimle karşılanması, ithalatı düşürecek ve dış ticaret açığını olumlu yönde etkileyecektir.

İlaç sanayindeki üretim potansiyelinin arttırılması iç talebi olumlu etkileyeceği gibi ilerleyen süreçte ihracat imkânları da oluşturacaktır. Böylece uluslar arası ilaç piyasasında Türkiye’de varlığını hissettirecektir.   

Ortadoğu ülkeleri içerisinde yer alan Lübnan,Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde aktif olarak faaliyet gösteren ilaç firmaları ile Türk İlaç sanayi dağıtım amaçlı iş birliğine giderek, aynı zamanda bir turizm merkezi olan Dubai’de 10 ülkeyi kapsayan bir ilaç sanayi yönetim üssü kurulacağı planlandı.

Hedeflerin somut başarılara dönüşmesiyle ilaç sanayi için son derece değerli olan ve yüksek katma değere sahip onkoloji ve romotoloji ilaçları üretilip, ihraç edilebilecektir. Yerli ilaç sektörünün uluslar arası firmalarla iş birliğine giderek ürettikleri ilaçlar Türkiye’de ruhsatlandırıldıktan sonra buradan dünya piyasasına arz edilecektir. Sağlık Bakanlığının ilaç sektöründeki yerli potansiyeli arttırmak için yerli üreticiye sunduğu teşvikler etkilerini göstermeye başladı. 

"İlaç sanayinde ihracat hedefi 2017" 

TR-Pharm Başkanı Tuygan Göker, basına verdiği demeçte Uluslar arası araştırmaların verdiği bilgilere göre Türkiye’nin sadece 2015'te  4 milyar dolarlık ilaç ithal ettiğini söyledi. "Dubai, bölgedeki 10 ülkenin yönetim üssü olarak kuruldu." diyen Göker, şunları kaydetti: "Bölge ülkelere öncelikli olarak Türkiye'ye üretim yatırımı tamamlanmış olan yüksek katma değere sahip romatoloji ilaçları ile onkoloji alanındaki biyobenzer (direk canlı organizmadan üretilen yüksek teknolojili ilaç) ilaçlar ihraç edilecek. Suudi Arabistan, Lübnan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki önde gelen ilaç firmaları ile dağıtım anlaşmaları için görüşmeler gerçekleştirildi. Türkiye, 2017'den itibaren ihracat faaliyetlerine başlayacak." 

"Hükümetimizin yerelleşme stratejisi yerine getirilecek" 

Göker, nadir görülen hastalıklara yönelik 5 farklı tedavi yönteminin ruhsatlandırılmayı beklediğini ifade ederek ,bu amaçla uluslar arası firmalarla dirsek temasının sürdürüldüğünü belirterek ,  "Artık bu ürünleri ithal etmek yerine kademeli olarak Türkiye'de üreterek, bölge ülkelere ihraç edeceğiz.

Bu yapılanmayla sadece ülkemiz için yüksek teknolojili ilaçlar üretmenin yanı sıra ilaç sektöründe Türkiye de çok önemli oyuncu olacak. Hükümetimizin yerelleşme stratejisi yerine getirilecek ve ekonomiye büyük katkı sağlanacak." açıklamasında bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler