YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlaç kullananlar okusun
İlaç kullananlara güzel haber..".İlac içmeyi unuttum"bahanesi tarih oluyor. Tasarlanan İlaç Hatırlatma Kutusu, hastalara sinyal vererek uyarıda bulunuyor, sonuç alınamazsa çağrı merkrezine haber veriyor.
İlaç kullananlar okusun
16 Mayıs 2010 / 10:33 Güncelleme: 16 Mayıs 2010 / 11:18

Özellikle yaşlılar ve alzheimer hastaları ile periyodik alınması gereken ilaçların içilmesinin sağlanması için tasarlanan ''İlaç Hatırlatma Kutusu''nun, sinyal vererek uyarıda bulunduğu ve bundan da sonuç alınamaması durumunda çağrı merkezine bildirim yapılarak kişiye ulaşılmasını sağladığı bildirildi.

Sağlık ve güvenlik şirketi kurucusu Kasım İvgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hizmete sundukları ''İlaç Hatırlatma Kutusu''nun, periyodik olarak ilaç almak zorunda olanların ihmal ve unutkanlık gibi sorunlarına çözüm sunduğunu belirtti.

İvgen, cihazın ilaç alma vaktinde sinyal vererek uyarıda bulunduğunu ifade ederek, ''ilaç alınmadığı durumda da çağrı merkezine bildirim yapıyor. Çağrı merkezi personeli de hastayı arıyor ya da kendisine ulaşılması konusunda bilgilerini verene telefonla ulaşıyor. Böylelikle hasta veya yakını takip etme mecburiyetinden kurtuluyor'' dedi.

İvgen, ''akıllı kutu'' içindeki bölmelere ilaçların yerleştirilip, alma saatlerini cihaza kaydetmek gerektiğini bildirerek, şunları söyledi:

''İlaç alma saati geldiğinde cihaz otomatik olarak devreye giriyor ve sinyal vererek kullanıcıyı uyarıyor. Bu şekilde iki defa daha uyaran cihaz, yine ilaç alınmadığında ise çağrı merkezine sinyal gönderiyor ve çağrı merkezi personeli devreye giriyor. Önce kullanıcı, eğer ulaşılamıyorsa önceden bilgileri kaydedilmiş yakını aranarak durum bildiriliyor. Özellikle yaşlılar ve alzheimer hastaları için tasarlanmış olan ürün sayesinde artık hasta yakınlarının aklı evde ve sevdiklerinde kalmayacak.''

İvgen, cihazın çağrı merkezsiz satış fiyatının 418 avro, aylık kiralama ücretinin 13 avro olduğunu belirterek, ''Ben unuturum çağrı hizmeti istiyorum'' diyenlerin ise ayrıca 300 avro ödeyerek connect cihazı alabileceklerini veya aylık 23 avroya kiralayabildiklerini sözlerine ekledi.
AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler