YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçmeyeni de öldürüyor
Sigara, küresel bir sağlık tehdidi. Dünya Sağlık Örgütü pasif içiciliğin etkilerine ilişkin bir rapor açıkladı.
İçmeyeni de öldürüyor
27 Kasım 2010 / 08:56 Güncelleme: 27 Kasım 2010 / 08:59

Rapora göre her yıl 600 bin kişi pasif içicilik yüzünden ölüyor. Bunların üçte biri de çocuk.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pasif içicilikle ilgili en kapsamlı araştırmaya imza attı. Buna göre sigara içen ler her yıl 100 in san dan bi ri nin ölü - müne neden oluyor. İngiliz The Lancet Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmada, çocukların pasif içicilikten en çok etkilenen kesim olduğu, ebeveynleri evde sigara içen çocukların bundan kaçamadıklarına değinildi.

En kapsamlı araştırma


Pasif içicilikten kaynaklanan 600 bin ölüm vakası, sigara kullanımının neden olduğu yılda 5,1 milyon ölüm vakasına dahil edildiğinde yıllık ölüm vakası sayısı toplam 5,7 milyona yükseliyor. Pasif içiciliğin küresel çapta etkisini ele alan ilk araştırma olan çalışmayı yapan uzmanların, incelenen 192 ülkeden alınan en yeni verileri kapsayan 2004 yılı verilerini kullandıkları belirtildi.

Çocuklar zararda


Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü ve Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanların araştırmasında, 2004 yılı itibarıyla, çocukların yüzde 40’ı, sigara içmeyen erkeklerin yüzde 33’ü, kadınların da yüzde 35’inin pasif içiciliğe maruz kaldığı ortaya çıktı. Araştırma, bu durumun neden olduğu ölümlerin 379 bininin koroner nedenlerden, 165 bininin alt solunum yolları enfeksiyonlarından, 36 bin 900’ünün as tım dan ve 21 bin 400’ü nün akciğer kanserinden olduğunu belirledi.

Bu durum yüzünden 5 yaşın altında 165 bin ço cu ğun her yıl alt so lu num yo lu enfeksiyonlarından hayatını kaybettiğini, bu ölümlerin üçte ikisinin Güney Asya ve Afrika’da meydana geldiğini ortaya koyan araştırmacılar, “Bulaşıcı hastalıklar ve tütün kullanımı, bu bölgelerdeki çocuklar için öldürücü bir birleşim oluşturuyor” şeklinde görüş bildirdi. (Bugün)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler