YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçmeden önce bir daha düşünün!
İçmeden önce bir daha düşünün!
24 Ağustos 2009 08:22
İftara sigara ile başlamak damar sisitemini tehdit ediyor

Özel Selçuklu Hastanesi Gastroenteroloji uzmanı Dr. Ahmet Hamamcı, iftara sigara içerek başlamanın tüm damar sisteminin dengesini bozacağını belirtti.


Dr. Ahmet Hamamcı, Ramazan ayında sigara içmenin bağırsak sendromu olan kişilerde ciddi sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.


Zaman'da yer alan habere göre, sigaranın mideye de ciddi zararlar vereceğini vurgulayan Hamamcı, özellikle reflü hastalığı olanların kesinlikle sigaradan uzak durması gerektiğini kaydetti. İftarını sigarayla açan kişilerin sağlıklarına kendi istekleriyle büyük zarar verdiklerini ifade eden Dr. Hamamcı, gün boyu nikotin gibi zararlı bir maddeyi almayan vücuda iftar öncesinde yapılan nikotin yüklemesinin son derece zararlı olduğunu vurguladı.


Gün boyu aç kalan kişinin kan şekerinin önemli ölçüde düştüğünü hatırlatan Dr. Ahmet Hamamcı, "Kan şekeri düşükken aniden içilen sigara hızlı bir baş dönmesine sebep olur. Nikotin ve diğer zararlı maddelerin değerleri hızla yükselir ve tüm damar sisteminin dengesini bozabilir. Sigaradan uzak durun ve kesinlikle iftara sigarayla başlamayın." uyarısında bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler