YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hurma deyip geçmeyin! Her derde deva
Hurma deyip geçmeyin! Her derde deva
23 Ağustos 2015 17:31
Özellikle ramazan ayında sık sık tükettiğimiz hurmanın bilinmeyen bir çok özelliği olduğu ortaya çıktı. Dr. Ömer Coşkun, hurmanın göze, öksürüğe, balgama, göğüs ağrılarına ve beyin yorgunluğuna çok iyi geldiğini belirtti.

Dr. Coşkun, “Hurmayı sadece Ramazan Ayı’nda yiyenler var. Tek Ramazan Ayı’nda değil, her zaman tüketilmeli. Beynimizin fosfora ihtiyacı var. Bu fosfor da hurmada bulunmakta" dedi.

Kişi kendisini yorgun hissettiğinde, özellikle beyin yorgunluğu oluştuğunda hurma tüketmelidir. Hurma sinir sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. B1-B2 vitaminleri bulunur ve bu vitaminler sinir siteminde dinlendirici özelliğe sahip.

Hurmanın öksürüğe, balgama ve göğüs ağrılarına da çok iyi geldiğini ifade eden Dr. Coşkun, “Şu sıcak yaz günlerinde aşırı su yada yağlı yemekler tüketilmesinden dolayı ishal ve kusma vakaları da sık görülmeye başlar. Vücut da su, tuz, potasyum ve sodyum kaybeder. Bu unsurlar da hurmada bol miktarda bulunur. Günümüzde kanser ölümlerde ilk sıralarda yer almaya başladı. Hurmayı devamlı yemek kansere yakalanmayı da ciddi oranda önler. Çünkü hurma magnezyum ihtiva eder. Yine aynı şekilde prostat kanseri tedavisinde de kullanılır” diye konuştu.

KİRPİKLERİN UZAMASINA İYİ GELİR

Dr. Ömer Coşkun, hurmanın binmeyen bir yönünün daha olduğuna dikkat çekerek, “Hurmanın bir de güzellik unsuru var. Hurma çekirdeği önce yakılıp ardında göze sürülürse hem kirpiklerin uzamasına hem de göz çapaklarına iyi gelir. Bunun yanında hurma yemek gözleri kuvvetlendirir ve parlatır, gece körlüğünü önler” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler