YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hipertansiyon hastalarına 'inme' uyarısı
Hipertansiyon hastalarına 'inme' uyarısı
05 Mart 2014 10:35
Dr. Nureddin Kaya, hipertansiyon hastalarının diyet ve ilaçlarına dikkat etmemeleri durumunda felç geçirebileceklerini söyledi.

Mardin'de özel bir hastanede görev yapan nöroloji uzmanı Dr. Nureddin Kaya, hipertansiyon hastalarının diyet ve ilaçlarına dikkat etmemeleri durumunda felç geçirebileceklerini söyledi.

Felcin genelde hipertansiyona bağlı olduğunu belirten Dr. Kaya, felç durumuna Mardin ve bölgesinde sıkça rastladıklarını söyledi. Hipertansiyon hastalarının diyetlerine dikkat etmesi uyarısında bulunan Dr. Kaya, "Hastalar verilen ilaçları çok dikkatli ve zamanında düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Bu konuda bir aksaklık hastalarımızın inme dediğimiz felç hastalığı meydana getirmektedir. Bu felçler iki çeşittir. Birincisi hipertansiyona bağlı kanama dediğimiz olay yani beyin kanamasının olduğu felç. 2.si ise damar tıkanıklıkları, bu damar tıkanıklıklarının en sık nedeni atarüzgros dediğimiz damarların daralması yağa kolesterole bağlı ve şeker hastalığına bağlı damarlarda meydana gelen atörüzgros dediğimiz daralma ve buna bağlı pıhtı atmasıdır.

Bu hastalarda iskemikserbüs hastalık dediğimiz hastalık meydana gelmektedir. Bu ikisi de felç ve bunların tedavisi çok zor. Özellikle yaşlılarda rastlanan bir olaydır. Mardin bölgesinde diyet alışkanlıklarından dolayı hipertansiyon fazla kilolar ve ilaç kullanım düzensizliğine bağlı bu hastalıklarla çok sık karşılaşıyoruz. Hastalarımız mutlaka bize başvurmaları gerekir. Ayrıca, hastalarımız diyetlerine dikkat etmeli ve ilaçlarını aksatmamalıdır. Eğer bunlara dikkat edilirse felcin büyük oranda azalacağını düşünüyorum" dedi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler