YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hintlilerin "organ nakil" tercihi Türkiye
Hintlilerin "organ nakil" tercihi Türkiye
24 Eylül 2016 11:58
Organ nakli için tüm dünyadan donör ve hasta çeken Hindistan'da, organ nakli ihtiyacı duyan hastaların, karaciğer ve böbrek naklinde etik kurallar ve hijyenik koşullar dolayısıyla Türkiye'yi tercih ettiği bildirildi.

Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında sağlık turizmi kapsamında ülkeye 756 bin kişinin geldiğini, 2016 yılının ilk altı ayında ise bu rakamın 472 bin civarında olduğunu kaydetti. 

İlk altı ay verileri değerlendirildiğinde ilgi çekici noktanın "Hintliler" olduğunu vurgulayan Çakmak, organ naklinde dünyadan hasta çeken Hindistan'da varlıklı hastaların etik kurallar ve hijyenik koşullar dolayısıyla Türkiye'ye geldiğini söyledi. 

Haziran sonuna kadar karaciğer ve böbrek nakli için Türkiye'ye gelen Hintli sayısının 20'ye ulaştığı bilgisini veren Çakmak, "Vericileri ile Türkiye'ye geliyor ve böbrek nakli için 30 bin, karaciğer nakli için 100 bin dolar ödüyorlar." dedi. 

Çakmak, Hintlilerin karaciğer veya böbrek bağışında bulunabilmesi için 4. dereceye kadar akrabalarıyla İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya'yı tercih ettiği bilgisini verdi.

Sağlık turizminde Hindistan pazarını genişletmeyi hedeflediklerini, bu amaçla oradaki 8 kentte workshop düzenleyeceklerini ifade eden Çakmak, şöyle konuştu:

"Hindistan'da bu konuda rağbet görmeye başladık. Orada organ naklinde kuralsız uygulamalar yapıldığına dair açıklamalar yapılıyor. Türkiye'de ise her şey etik kurallara uygun gerçekleştiriliyor. Özel etik kurullarımız var, yasal ve düzenli uygulamalarımız var. Sağlıkta yüksek kalite önemli ve bu da bizde var." 

Çakmak, Türkiye'de bir düğün için 10-12 milyon doları gözden çıkaran Hintlilerin, sağlık söz konusu olduğunda harcamadan kaçınmadığını kaydetti. 

- "Rus pazarı yine yükselecek"

Rusya'dan Türkiye'ye geçen yıl onkoloji hastası 27 bin kişinin geldiğini anımsatan Çakmak, bu yıl rakamın 27'ye düştüğünü, 20'sinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın St. Petersburg ziyaretinin ardından geldiği bilgisini verdi. 

Görüşmelerin ardından sağlık turizmi konusunda Rusya'da reklam-tanıtım yapma izni aldıklarını dile getiren Çakmak, yıl sonuna kadar sağlık turizmi kapsamında 10-15 bin kişiyi Türkiye'ye çekmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Sağlık turizmi verilerinde 2015 yılı ilk altı ayına göre yüzde 32'lik düşüş tespit ettiklerini, Rusya'dan kaynaklanan düşüşü Afrika ülkelerinin önlediğini aktaran Çakmak, "Tanzanya, Etiyopya, Kenya, Nijerya, Gana ve Senegal'den ağır vakalar geliyor. Nijerya'dan gelen sayısı yüzde 100 artış gösterdi. Kanser, ortopedi hastaları Türkiye'de tedavi oluyor." diye konuştu.

Çakmak, Libya ve Iraklıların ise saç ekimi ve estetik için Türkiye'yi tercih ettiğini hatırlattı. 

Sağlık turizminde yıl sonunda 750 bin kişiye ulaşmayı amaçladıklarını söyleyen Çakmak, bunun da 6 milyar dolarlık ciro anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler