YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hidrosefali hastası çocukları için yardım bekliyorlar
Hidrosefali hastası çocukları için yardım bekliyorlar
13 Aralık 2014 09:58
Manisa'nın Soma ilçesinde, doğuştan hidrosefali hastası olan ve kafası büyüyen Emre Kıymaz’ın (20) ailesine verilen evde bakım hizmeti ücreti, babası emekli olduğu halde yeniden çalışmaya başlaması nedeniyle kesildi.

Kıymaz ailesi, kesilen ücretle geçmişte evde bakım hizmeti için aldıkları 16 bin liranın da kendilerinden talep edilmesi üzerine yetkililerden yardım istedi.

Anne Hamide Kıymaz (43), gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun, enfeksiyon kapmaması için sağlıklı ve steril ortamda yaşaması gerektiğini bildirdi.

Maddi imkansızlıklar yüzünden oğluyla aynı odayı paylaşmak zorunda kaldığını ve onun kafasının giderek büyüdüğünü anlatan Kıymaz, "Oğlum, doğuştan hidrosefali hastası ve 20 senedir yatalak. Tedavisi zamanında mümkün olmadı, zaten mümkün de değildi. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Kıymaz, oğluna 20 senedir bebekmiş gibi baktığını söyledi.

Devlet yardımını 6 yıldır aldıkları bilgisini veren Kıymaz, şöyle konuştu:

"Evde bakım hizmetleriyle ilgili kanun çıkmasının ardından bundan yararlanmaya karar verdik. Oğlumun masrafları, bezi, ilacı her şeyi üst üste geldi. Onun haricinde benim rahatsızlıklarım oldu, 5 kez ameliyat oldum. Bu sebepten dolayı eşim 2012’de emekliye ayrılmak zorunda kaldı. Evimiz kira ve eşimin aldığı 970 lira emekli maaşıyla geçiniyoruz. Artık babasının yükümlülüğünden düştüğü için oğlumun sigortası da yok. Bundan dolayı masraflarımız bir hayli arttı. Eşim yeniden çalışmaya başladı. 'Oğlunuzun maaşı kesilecek, eşiniz tekrar işe başlamış' dediler. 'Peki yapacak bir şey yok. Adaletin kestiği parmak kanamaz' dedik. 6 aydır maaş almıyoruz. Evimize gelen evrakta, 16 bin lira tutarındaki 3 yıllık ödeneğin geri istendiği belirtiliyor. Gece gündüz evime icra gelecek diye bekliyoruz. Bunu ödeyebilecek durumda değiliz."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler