YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Heyet, hastanenin kusurlu olmadığını tespit etti
Heyet, hastanenin kusurlu olmadığını tespit etti
Heyet, hastanenin kusurlu olmadığını tespit etti
06 Ağustos 2008 / 10:01 Güncelleme: 06 Ağustos 2008 / 00:00


Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki prematüre bebek ölümleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilimsel inceleme heyeti, hastanenin kusurlu olmadığını tespit etti.


Rapora göre, bebeklerin sadece dörtte biri enfeksiyon sebebiyle hayatını yitirdi. Ayrıca, hiçbir yoğun bakım ünitesinde sıfır enfeksiyon durumunun söz konusu olmadığı, hastanenin de 'enfeksiyon kontrol kurallarına yüksek düzeyde uyduğu' vurgulandı. Hastanede son 4 gün içinde doğan 173 bebekten 9'u benzer sebeplerle hayatını kaybederken, geçen yılın temmuz ayına ilişkin veriler de bu yıl için anormal bir artışı ortaya koymadı. 2007'de 437 sorunlu bebekten 38'i, bu yıl 504 prematüre bebeğin 47'si hayatını kaybetti. Hastaneyi gezen CHP heyeti de ihmal olmadığını, personelin özveriyle çalıştığını gördüklerini açıkladı.


Halk sağlığı uzmanları da bütün dünyada prematüre bebek ölüm oranlarının yüzde 10'larda seyrettiğini söylüyor. Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde bu oranın yüzde 8,2 olduğu belirtiliyor. Geçen yıl temmuz ayında doğan 437 sorunlu bebekten 38'i ölürken, bu yılın aynı ayında 504 prematüre bebeğin 47'si hayatını kaybetti. Başhekim Dr. Leyla Mollamahmutoğlu da, 'hastane enfeksiyonu olsa, normal doğan bebeklerde de ölüm görülürdü ama yok' diyerek ölümlerin enfeksiyondan kaynaklanmadığını ifade ediyor. Bebek ölümlerinin kampanyaya dönüştürüldüğünden yakınan Mollamahmutoğlu, "70 bebek kaybettiğimiz zamanlar oldu. O zaman bu kadar haber olmamıştı." diyor.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ile Ankara milletvekilleri Zekeriya Akıncı ve Nesrin Baytok'tan oluşan CHP heyeti de dün hastanede incelemelerde bulundu. Ateş, hastane personelinin kendilerine başvuran hastaları geri çevirmemek için kapasitenin üzerinde hasta kabul ettiğini belirtti. Ateş, şu açıklamada bulundu: "Bize söylenen bir ihmal yok. Büyük bir özveriyle çalışma var. İhmal ve sorumsuzluk Sağlık Bakanlığı'ndan kaynaklanmaktadır. Hastane yetkilileri, enfeksiyonun söz konusu olmadığını ifade ettiler. Hastanede hijyen koşulları sağlanmış. Cumhuriyet savcıları suç duyurusuna gerek kalmadan harekete geçmeli."


Tercih edilen hastane


Yılda 26 bin bebeğin dünyaya gözünü açtığı Zekai Tahir Burak Hastanesi, Ankaralıların doğum için tercih ettikleri sağlık kuruluşlarının başında geliyor. Referans hastane olması sebebiyle civar illerden de prematüre ve sorunlu gebeler çoğunlukla buraya yönlendiriliyor. Hastaneye adı verilen Dr. Zekai Tahir Burak, Atatürk döneminde İstanbul'un en tanınmış kadın doğum uzmanlarından biriydi. 1925 yılında şimdi kendi adıyla hizmet veren, 'Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, kadın doğum uzmanı olarak göreve başladı. 3 Mart 1949 yılında başhekimliğe atandı. Yaptığı katkılar sebebiyle hastaneye ismi verildi.


Enfeksiyon kontrol kurallarına uyum yüksek seviyede


Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, "Yapılan tüm incelemeler sonucunda, bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit edildi. Temmuz'da bebeklerin yaklaşık dörtte birinin enfeksiyon sebebiyle öldüğü tespit edildi. Hastanede, enfeksiyon kontrol kurallarına yüksek düzeyde uyulduğunu ve uyumun kameralarla takip edildiğini gördük." dedi.


İLGİLİ HABERLER


Sağlık Bakanlığı inceleme heyeti oluşturdu


Bebekler enfeksiyon nedeniyle mi ölüyor?


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler