YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her gün 1 yumurtanın inanılmaz faydaları...
Her gün 1 yumurtanın inanılmaz faydaları...
26 Mayıs 2016 07:36
'Örnek protein' olarak nitelendirilen yumurtanın insan sağlığı için önemi büyüktür. Uzman Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, mutlu bir mevsim geçişi yapmak isteyenlere “Günde mutlaka 1 yumurta tüketin” tavsiyesinde bulundu.

Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri içeren yumurta, düzenli tüketildiğinde vücuda sağlık aşılıyor.  

Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 yumurtada önemli oranda bulunmaktadır. Öte yandan 'Örnek protein' olarak nitelendirilen yumurtanın insan sağlığı için önemine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, ani hava değişimlerinden etkilenmeden sağlıklı ve mutlu bir mevsim geçişi yapmak isteyenlere “Günde mutlaka 1 yumurta tüketin” tavsiyesinde bulundu. 

MUTLULUK HİSSİ VERİR

Bulması ve pişirmesi kolay, besin değeri çok yüksek ve sağlıklı bir yiyecek olan yumurtanın insanın günlük protein gereksinimini karşılamasının yanı sıra halsizlikten kurtulmak, daha enerjik bir gün geçirmek için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Nil Şahin, “Ani sıcaklık değişiklikleri nedeni ile bünyelerimiz hastalıklara daha korunmasız hale geliyor ve bu değişimler insanları mutsuzlaştırıp enerjilerini düşürebiliyor. Günde 1 yumurta tüketerek tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek mümkün. Yumurta içeriğindeki selenyum, demir gibi elementler sayesinde mutluluk kaynağı” diye konuştu. 

İYİ KOLESTEROLÜ ARTIRIYOR 

Yumurtayı 'örnek protein' olarak nitelendiren Nil Şahin Gürhan, çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar her zaman tüketilebileceğini de hatırlattı. Geçmiş yıllarda yüksek kolesterol korkusu nedeniyle kalp-damar hastalarının yumurtadan uzak durmak zorunda kaldığını ancak günde bir tane yumurtadan fazla tüketilmediği taktirde; yumurtanın vücuttaki iyi ve gerekli olan kolesterolü artırıcı etkisinin olduğunun ispatladığını da vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin, “Yumurtanın içeriğindeki A ve D vitaminleri, demir, selenyum, çinko, kolin gibi elementler bağışıklık sistemini güçlendirmeden kemik gelişimine, kandaki oksijenin taşınmasından beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine kadar birçok fayda sağlıyor. Günde 1 yumurta tüketerek sağlık puanınızı yükseltebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

10 DAKİKADAN FAZLA KAYNATMAYIN 

Beslenme Uzmanı Nil Şahin, yaz yaklaşırken kilosuna ve beslenmesine dikkat edenlere yumurtayı sağlıklı tüketmenin ipuçlarını da verdi. İşte uzmanından ipuçları; 

- Yumurtayı 10 dakikadan fazla kaynatmayın.Kaynadıktan sonra da sadece 4 dakika pişirin. 

- Yumurtayı sadece haşlayarak yemeyin. Menemen, sebzeli, domatesli, dereotlu, biberli gibi değişik alternatiflerle veya omlet şeklinde de tüketin.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler