YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her bel ağrısı bel fıtığı değildir
Her bel ağrısı bel fıtığı değildir
18 Mayıs 2014 12:16
Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, her bel ağrısının bel fıtığı olmadığını söyledi.

Türkiye Romatoloji Derneği ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı tarafından "8. Anadolu Romatoloji Günleri" Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlendi. Kongrede Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, Ankilozan Spondilit hastalığı (iltihaplı bel romatizması) hakkında bilgi verdi.

Bel ağrısının toplumda çok sık görüldüğünü ve bel ağrısı denince akla ilk gelen şeyin bel fıtığı olduğunu ifade eden Ertenli, “her bel ağrısı bel fıtığı demek değil. Bizim ankilozan spondilit dediğimiz iltihaplı bel romatizması var. Bu toplumun yaklaşık yüzde 1-2 görülen bir rahatsızlık.

Genç yaşta başlayan, özellikle 45 yaşından önce başlıyorsa bel ağrısı, 3 aydan uzun süreli ise, başlatan direk bir olay yoksa yani bir ağır bir şey taşımamışsa, ne zaman başladığı tam bilinmiyorsa bu ağrının iltihaplı bel romatizmasına bağlı olması yüksek” dedi.

İltihaplı bel romatizması bel fıtığından farklıdır 

Ertenli, iltihaplı bel romatizmasının bel fıtığından belirgin farklılıkları olduğunu ve ağrı olarak ta farklı olduğunu kaydetti. Ertenli şöyle devam etti;

“Bel fıtığı olunca bunun ağrıları genelde hareket edince artar, yatınca istirahat dince geçer. İltihaplı bel romatizmasında bunun tam tersi olur. Hareketsiz kalınca ve yatınca ağrılar artar, hareketli olunca ağrı azalıyor. Sabah kalkınca tutukluk oluyor ve bu tutukluk belde hareket zorluğu oluşturuyor. Bu zorlanma yarım saat sürüyor. Gece uyandıran ağrı olabiliyor.

Özellikle sabaha kadar süren ağrı ve bunun sonuncunda uyanma olabilir. Bazen sağ kalçaya bazen sol kalçaya vuran ağrı şeklinde olabiliyor ve ağrı kesiciler iyi cevap veriyor. Bu saydığımız özellikler varsa ise iltihaplı romatizma olma olasılığı yüksek. Bu nedenle bir romatoloğa başvurmalarını öneriyoruz.”

Ertenli, tedavi edilmezse omurgada hareketsizliğe yol açabileceğini ve boynunu döndürmekte zorlanacağını ifade etti. Bunun uzun süreli tedavi edilmeyen hastalarda görüldüğünü, erken tedavi edilirse bu sonucu engellemenin mümkün olacağını söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler