YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her 8 kadından biri göğüs kanserine yakalanıyor
Her 8 kadından biri göğüs kanserine yakalanıyor
29 Ekim 2013 10:25
Kula Sağlık Grup Başkanlığında görevli Eğitim Hemşiresi Rahime Sarıcı, Dünyada 8 kadından birinde göğüs kanseri olma olasılığının olduğunu söyledi.

Kula Sağlık Grup Başkanlığında görevli Eğitim Hemşiresi Rahime Sarıcı, “Dünyada 8 kadından birinde göğüs kanseri olma olasılığı olduğunu, göğüs kanserinin erkeklerde de görülebildiğini, ancak kadın vakaların erkek vakalarından 100 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Göğüs kanserinin akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türü olduğunu bildiren Sarıcı, dünyada 8 kadında birinin göğüs kanseri olma olasılığı olduğunu, göğüs kanserinin erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakalarının erkek vakalarından 100 kat fazla olduğunu ifade etti.

Göğüs kanserinde erken teşhis yöntemlerinin hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre değişkenlik gösterdiğini dile getiren Sarıcı şunları kaydetti:

"Göğüs Kanseri genç yaşlarda görülebilmesine karşın, ileri yaş gruplarında bu risk artar.

Bu nedenle ileri yaş gruplarında erken tanı konması için alınması gereken önlemler, erken yaş gruplarından daha farklıdır. 20 yaş grubu, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidir. Bu kontrol sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır.

Şişkinlik, yumru benzeri bir değişiklik saptanırsa derhal bir hekime başvurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa da, üç yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmelidirler. "Göğüs kanseri riskini arttıran bir çok faktör olduğunu vurgulayan Sarıcı, "50 yaş üzerinde, yakın akrabalardan biri meme kanseri olan, daha önceden diğer göğüste kanser tespit edilenler, adet görmeye 12 yaşından önce başlanmış olanlar ile hiç gebe kalmamış ve adet görmenin 50 yaşından sonra hala devam ediyor olması göğüs riskini artırmaktadır" diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler