YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hepatit B, C ve D virüsleri "sinsi" gelişiyor
Hepatit B, C ve D virüsleri "sinsi" gelişiyor
06 Aralık 2013 14:30
Hepatit B, C ve D virüslerinin hastalarda önemli hiçbir bulguya yol açmadan kronikleşme, siroz gelişimi, karaciğer kanserine yol açma gibi sonuçlar doğurabildiği bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, ani başlayan hepatit infeksiyonunun, A, B, C, D, E ve G virüslerinden birinin etkisi sonucu karaciğerde oluşan bir hastalık türü olduğunu söyledi.

A ve E virüsleri nedeniyle ani oluşan hepatit infeksiyonlarının kronikleşmediğini anlatan Akhan, "Özellikle hepatit B, C ve D virüsleri hastalarda önemli hiçbir bulguya yol açmadan kronikleşme, siroz gelişimi, karaciğer kanserine yol açma gibi sonuçlar doğurabiliyor" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Akhan, hepatit B, C ve D virüs infeksiyonlarının bulgu vermemesi dolayısıyla bu konuda özellikle tanıya yönelik işlemlere gereksinim duyulduğunu dile getirerek, "Hızlı tarama testleri hem güvenirlilik hem de duyarlık açısında iyi sonuçlar verdiği için tercih edilmektedir. Günümüzde bu hastalıkların tedavisi de mümkün olduğundan geç kalınmadan tedavi büyük önem taşımaktadır" dedi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler