YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hayat Nefesle Başlar"
"Hayat Nefesle Başlar"
27 Ocak 2015 11:40
Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, dernek olarak, KOAH farkındalığının oluşması için hekimlerinin, kamu yetkililerinin, ulusal örgütlerin ve Türk medyasının birlikte çalışmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini bildi

Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Hayat Nefesle Başlar" sloganıyla, akciğer sağlığı alanında önlenebilir tüm hastalıkları en aza indirmeyi, hastalara en etkin koruma, tanı ve tedaviyi sağlamayı amaç edinen Türk Toraks Derneği'nin, yeni yılla birlikte, halkı bilgilendirmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla, 2 önemli sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdiğini kaydetti.

Türkiye'deki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada KOAH'ın geldiğine dikkati çeken Yorgancıoğlu, hastalığın görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20 olduğunu belirtti. Yorgancıoğlu, buna rağmen 10 KOAH hastasından sadece birinin doktora başvurduğunu aktararak, bu konuda bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattıklarını ifade etti.

Yorgancıoğlu, solunum yollarında, mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan, ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH hakkındaki kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçlendirmek için gerçekleştirilen, derneğimizin de içerisinde yer aldığı ve bilimsel destekte bulunduğu bir kampanya ile yurttaşlarımıza sesleniyoruz. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde gerçekleştirilen KOAH farkındalık kampanyasını, geçtiğimiz günlerde Ankara'da yapılan lansman ile başlatmış bulunuyoruz. Bu kampanya için hazırlanan kamu spotları, afişler gibi iletişim araçlarıyla halkımızın bu önemli hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmasını amaçlıyoruz.

KOAH'ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle 40 yaş üstünde, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde, müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde Göğüs Hastalıkları hekimi tarafından görülüp, nefes ölçüm testinin yapılması gerekir."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler