YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava değişimlerine dikkat!
Hava değişimlerine dikkat!
05 Eylül 2013 10:06
Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte hava sıcaklıklarının düşmesi, hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Uzmanlar, özellikle mevsim geçişlerinde bol vitamşn ve mineral desteği alınması gerektiğini hatırlattılar.

Hava değişimlerinin sıklıkla yaşandığı dönemlerde daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bol bol vitamin ve mineral desteğinin alınması gerektiğini, bu sayede vücudun direncini arttırarak doğal bir koruma mekanizması oluşturulmasının önemli olduğunu hatırlattı.

Özellikle kapalı ortamlardaki havanın temizliğinin çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, “Havalandırılmamış ortamlarda solunum yoluyla birçok mikrobu vücudumuza biriktirebiliriz. Bu ortamlardaki ısıda önem arz ediyor. Aniden soğuk ve sıcak olarak hava değişimine maruz kalmak hastalığa davetiye çıkarabilir.

Elbette ki bu etkileri en aza indirmek için bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Soğuk algınlığına yakalanan kişilerin etrafa mikrobu yaymaması için hapşırma, konuşma ve öksürme gibi durumlarda ağızlarını peçete veya bez mendille kapatmadı gerekiyor.

Virüsler maalesef bulaştıkları yerlerde canlı kalabiliyorlar. Bu yüzden kişiye özel eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalı. El temizliğine özen göstermekle birlikte, elleri göz ve burun temasında uzak tutmalıyız. Kronik hastalığı bulunanlara grip aşısı olmaları için tavsiyede bulunuyoruz.

Pazarlardan C vitamini içeren sebze ve meyveleri almaya özen göstermeliyiz. Soğuk havalar kalbe daha fazla yük bindirdiği için kalp hastaları veya yüksek tansiyon hastalarımız doktora danışmadan bu havalarda fazla efor sarf etmemeliler. Alkol tüketiminden uzak durmalıyız. Vücudumuzda ısı kaybına sebebiyet veriyor. Günde en az otuz dakika düzenli ve yürüyüş yapılması halinde vücut direncimizin artmasını sağlayabiliriz” dediler.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler