YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastayı memnun edene ek ödeme!
Hastayı memnun edene ek ödeme!
26 Şubat 2013 11:45
Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ek ödemeler hesaplanırken hasta ve çalışan memnuniyetine de bakılacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Örnek tarafından yayınlanan genelgede, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde dağıtılacak döner sermaye tutarının, 0 ile 1 arasında değişen ''Sağlık tesisi kalite katsayısı'' dikkate alınarak hesaplanacağını bildirdi.

Bu doğrultuda Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinin Kalite Katsayısının Belirlenmesine İlişkin Yönerge hazırlandı.

Yönergeye göre, sağlık tesislerinde belirli dönemlerde uygulanacak anketler dikkate alınarak tespit edilecek katsayı ''memnuniyet katsayısı'', kalite standartları esas alınarak yapılacak değerlendirmeler sonucu tespit edilecek katsayı da ''kalite standartları katsayısı'' olacak. Her iki katsayı da 0 ile 1 arasında değişecek.

Bir hastanenin kalite katsayısı ise bu iki katsayı dikkate alınarak belirlenecek. Kalite standartları katsayısının 0,35, memnuniyet katsayısının da 0,25 ile çarpımı toplanarak bir hastanenin ''kalite katsayısı'' bulunacak. Hesaplanan bu ''Sağlık Tesisi Kalite Katsayısı'' dağıtılacak ek ödeme tutarının belirlenmesinde kullanılacak.
 

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler