YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastanedeki bütün serum şişelerine ve mamalara el
Hastanedeki bütün serum şişelerine ve mamalara el
Hastanedeki bütün serum şişelerine ve mamalara el
24 Eylül 2008 / 08:08 Güncelleme: 24 Eylül 2008 / 00:00

13 bebeğin ölümünü inceleyen Prof. Öztürk: Serum şişesindeki çatlak, kapağındaki yırtık ya da mama enfeksiyona neden oldu..


İzmir'de yaşamını yitiren 13 bebekle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu'ndan Prof. Dr. Recep Öztürk, enfeksiyona yol açan 3 ihtimal üzerinde durulduğunu açıkladı.


Birinci ihtimalin serum şişesindeki olası bir çatlağın olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Öztürk, ikinci ihtimalin serum şişesinin kapağındaki yırtık, üçüncü ihtimalin de bebeğe verilecek mamaya bulaşmış olabileceğini belirtti. Öztürk, bütün serum şişelerine ve mamalara el koyulduğunu ve mikroskoplar altında incelendiğini belirterek, 5 gün sonra kesin sonuca ulaşacaklarını belirtti.


Enfeksiyona bağlı 13 bebeğin ölmesine rağmen hayatta kalmayı başaran 27 bebeğin sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve alınan kan tahlillerinde her hangi bir risk altında olmadıklarını belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Öztürk, "Her bebek ayrı ayrı kuvözlerde karantinada tutuluyor. Bebeklerin buradan çıkarılması veya buraya bebek alınması pek mümkün değil. Karantina 3 gün daha sürecek" diye konuştu.
(Sabah)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler