YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastalıklardan korunmak için neden aşı olmalıyız?
Hastalıklardan korunmak için neden aşı olmalıyız?
01 Mayıs 2016 00:10
Seyahate çıkmadan önce mutlaka bazı önlemler alınması gerekiyor. Bu önlemlerden en önemlisi de hastalıklardan korunmanın en tabii yollarından biri olan aşı. Peki hastalıklardan korunmak için aşının önemi nedir?

Yaz mevsimine sayılı günler kala tatil planları yapılmaya başlandı. Ancak bilhassa vatan dışına çıkacak olanların seyahatten evvel yaptırması gereken bazı aşılar mevcut. Zira gerek tatil gerekse iş amaçlı çıkılacak yurtdışı seyahat, keyifli başlamasına rağmen kimi o ülkede kapılan bulaşıcı bir hastalıktan ötürü ölüme bile ne sebepten olabiliyor. Bu nedenle gideceğiniz bölgeye veya ülkeye göre bazı hastalıklardan korunmak için hem kendinizi hem çocuğunuzu mutlaka aşılatmanız gerekiyor. Seyahat planından yaklaşık 6-8 hafta evvel doktora başvurularak lüzumlu bilgilerin alınması çok mühim.

GİDECEĞİNİZ YERDEKİ BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI AŞI ŞART!

Seyahat öncesi yapılacak aşı, gidilecek ülkede var bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada en mühim silah! Gerek yetişkin gerekse çocuk altta yatan sıhhat sorunu bulunmayan kişilerin dahi mutlaka aşı olması gerekiyor. Zira aşı sayesinde gövde kendine ziyan verebilecek mikropları önceden tanıyor; bu mikropla karşılaştığında da hızlıca bağışıklık sistemini devreye sokarak savunmayı oluşturuyor. Bulaşıcı hastalıklara bağlı ölümleri önlemede aşı, yeri geldiğinde antibiyotiklerden bile daha etkili oluyor. Üstelik aşılar sadece yaptıran kişileri korumuyor, hastalığın ülkeye döndükten sonra başka kişiler arasında yayılmasını da önleyerek bütün toplumu koruyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen aşıların uygulanmasının yanı sıra kişinin yanında bulundurması gereken ilaçlar ve malzemelere yönelik hazırlıklarını da yapması gerekiyor.

Seyahat planından yaklaşık 6-8 hafta evvel doktora başvurularak lüzumlu bilgilerin alınması çok mühim. Peki ya nihai dakika seyahati ise? Bu durumda kişilerin gerek seyahatte gerekse döndükten sonra ateş ve gribal enfeksiyon yakınmalarıyla karşılaşmaları durumunda mutlaka sıhhat kuruluşuna başvurmaları gerekiyor. Öksüren kişilerden ırak durmak, ortamı pencere ve kapı açarak havalandırmak, maske takmak ve elleri sık yıkamak da büyük ehemmiyet taşıyor.

Hastalıklardan korunmak için neden aşı olmalıyız?

Uzmanlar, hastalıklardan korunmak için önerilen birçok yol olmasına karşın en etkin, en güvenilir ve en ucuz hastalıklardan korunma yönteminin kişilerin aşılanması olduğunu belirtiyor.

Virüs, bakteri, mantar, parazit gibi değişik isimlerle andığımız mikroplarla dolu bir ortamda insanın yaşamasını sağlayan ve bu zararlı etkenlere karşı koyan vücudun savunma sistemine bağışıklık sistemi denmektedir. Ancak bağışıklık sisteminin alt edemediği veya geç ya da Anormal cevaplar oluşturduğu bazı hastalıklar mevcut olup bunlardan korunulamadığı takdirde sakatlık, zekâ geriliği ve hatta ölüm gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma kudretlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.

Çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklar olan Hepatit B, Verem, difteri, tetanoz, Boğmaca, çocuk felci, menenjit, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık hastalıkları ile bunlara bağlı ölüm ve sakatlıkların engellenebilmesi için, çocukların yaşamlarının ilk aylarından itibaren aşılanmaları gerekmektedir.

Erişkinlerde de yine Hepatit B, verem, difteri, tetanoz, menenjit ve grip gibi hastalıklara karşı aşılama yapılmaktadır.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler