YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastaların yüzde 6'sı domuz gribi
Hastaların yüzde 6'sı domuz gribi
23 Aralık 2009 09:32
Yapılan testlerde en yaygın virüsün, soğuk algınlığına neden olan bir virüs alt grubu olan rinovirüs olduğu belirtildi

ABD'de bu grip mevsiminde çeşitli grip benzeri virüslerin normalden daha yaygın görüldüğü, buna karşın yapılan testlerde
hastaların sadece yüzde 6'sında domuz gribi çıktığı belirtildi.  

ViraCor Laboratuvarları, kendilerine test için getirilen örneklerin sadece yüzde 6'sının A/H1N1 virüsü çıktığını bildirdi. Geri kalanların ise farklı mikropların yol açtığı ancak hepsinin benzeri belirtiler ortaya çıkardığı virüsler olduğu kaydedildi. 

Bunlar arasında en yaygınının, soğuk algınlığına neden olan bir virüs alt grubu olan rinovirüs olduğu belirtildi.Bu açıklamanın, Philadelphia Çocuk Hastanesi'nden geçen ay gelen, eylül-ekim aylarında hastaneye kaldırılan 500 çocuğun hastalık sebebinin rinovirüs olduğunu gösteren raporla da uyumlu olduğu belirtiliyor.
         
HASTALIKLARIN ÇOĞU RİNOVİRÜSTEN
         
ViraCor, nisan-aralık döneminde ülke çapında ciddi hasta çocuklarla, nakil hastaları ve diğer yüksek risk grubundakilerden gelen örneklere yaptığı testlerde, vakaların yüzde 28'inde rinovirüs çıktığını bildirdi   

Testler ayrıca, 3 yaşa kadar olan çocukların yüzde 39,5'inin, 11-18 yaş arasındakilerin yüzde 23'ünün, yetişkinlerin yüzde 20 kadarının rinovirüs, vakaların yüzde 4,2'sinin metapneumovirus, 10 yaşın altındaki çocukların yüzde 6'sının metapneumovirüs, 3 yaşın altındaki çocukların yüzde 3,2'sinin RSV, 3 yaşın altındakilerin yüzde 6'sının parainfluenza, 61 yaş üzerindekilerin de yüzde 6'sının parainfluenza, vakaların yüzde 1,5'inin adenovirüs olduğunu gösterdi.

ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi testleri ise ortalıktaki hemen hemen tüm grip vakalarının domuz gribi olduğunu gösteriyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler