YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hasta terörist de olsa bakacağız"
"Hasta terörist de olsa bakacağız"
10 Mayıs 2013 11:46
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta şiddet olaylarına değinerek, "Hasta terörist de olsa, sağlıkçıya şiddet de uygulasa bakacağız. Diğer taraf hukukun görevidir" dedi.

Malatya Valisi Vasip Şahin'i ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu, uzman ve pratisyen hekimi konusunda ülkenin dar boğazdan geçtiğini belirterek, “4-5 yıl sonra ilave gelişmeler başlayacak. Bu sürede fiziki mekanlarımızı ve teknolojik altyapımızı hazır hali getireceğiz ancak ne yazık ki, yetişmiş uzman sayısında ciddi bir açığımız var” ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, bir basın mensubunun sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili sorusuna, “Sağlık çalışanlarını korkutursanız, güçlü bir sağlık hizmeti verme şansımız azalır. Güçlü sağlık hizmetimizi ancak morali iyi sağlık çalışanları ile verebiliriz.

Onları korumak başlıca sorumluluğumuzdur. Sağlık çalışanlarımıza sözlü ve fiili müdahalelere asla toleransımız olmayacaktır. Bakınız bir yaralı terörist hastaneye getirildiğinde bakmak durumundayız. Şiddet yapana da mesleki anlamda sağlık hizmeti veririz ancak şiddet uygulayanın hukuk karşısında en ağır şekilde cezalandırılmasını arzu ederiz. Bunun hukuki zeminini hazırlarız" yanıtını verdi

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara daha ağır ceza verilmesi için Adalet ve İçişleri Bakanlığı nezdinde çalışmaların devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, "Netleşmiş ve olgunlaşmış bir süreçte değiliz. 10-15 gün içinde Bakanlar Kurulu’na getireceğiz. Bu dönem bitmeden Meclis'e gelecek ve yasalaştırmaya çalışıyoruz. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara toleransımız olmayacaktır“ diye konuştu.

Müezzinoğlu, sözlerini, “Malatya’nın karaciğer organ naklinde yakaladığı başarı, yalnız Malatya’nın değil Türkiye’nin sağlık alanındaki bir marka değeridir” ifadeleriyle tamamladı.
Vali Şahin ise brifinginde, 640 yataklı ve 800 yataklı yeni yapılan devlet hastanesi yanına Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’nin de yapılacak olması ile bu bölgenin sağlık kampüsü haline dönüşmüş olacağını dile getirdi.

Şahin, “Şu anda, üniversite, kamu ve özel hastaneler dahil 2 bin 250 yatağımız var. 10 bin civarında sağlık sektörü hizmet eden var. Nüfus başına düşen sağlık personeli bakımından da iyi bir durumdayız” ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu’nun ziyaretinde, AK Parti Malatya Milletvekilleri Cemal Akın, Mustafa Şahin ve Ömer Faruk Öz, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, diğer ilgili ve yetkililer de bulundu.

Vali Şahin Bakan’a tepside kuru kayısı hediye etti.

 

İHA

12:41
 // Hipogratus Yeminus
Şiddete meyil bir ruh hastalığıdır. Doktorlarımız, tıpkı sıtma savaş, verem savaş gibi dispanserler kurup, toplumu rehabilite etmelidir. Haber ve dizilerde şiddet görüntüleri yasaklanmalıdır. Şu dizi ve sinemalara bakın hele, şiddeti en çok uygulayan, filmin en yakışıklı, en karizmatik ve sözde en iyi karakteri oluyor. Filmde adam en son şiddete baş vurduğu için dertlerinden kurtuluyor. Eski türk filmleri tam bir rezalet zaten. Tek başına koca bir bizansı dize getireninden tutunda, sırf intikam için ömrünü feda edenine, bu anam, bu babam, bu halamın kuzeninin oğlunun abisi için deyu bıçak saplayanlar kol geziyor....
10 Mayıs 2013 12:41
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler