YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi ürünler GDO'lu?
Geniş çaplı bir denetim olmadığı için Türkiye’de ne kadar alanda GDO’lu ürün yetiştirildiği bilinmiyor? Ama tahminlere göre 800'ü aşkın üründe GDO kullanılıyor. Hangi ürünlerde GDO kullanımı yaygın derseniz, işte onlar:
Hangi ürünler GDO'lu?
07 Kasım 2009 / 16:55 Güncelleme: 07 Kasım 2009 / 16:58

GDO NEDİR?
Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor

TÜRKIYE’DE GDO’LU ÜRÜN VAR MI?

Geniş çaplı bir denetim olmadığı için Türkiye’de ne kadar alanda GDO’lu ürün yetiştirildiği bilinmiyor. Bununla birlikte biyogüvenlik yasası geçtiğimiz ay çıktığı için genetiği değiştirilmiş bitkilerin kontrolsüz biçimde Türkiye’ye girdiği ve gıda sanayiinde yıllardır kullanıldığı biliniyor. Yapılan bir çalışmaya göre Türkiye’de satılan 800’e yakın gıda maddesi, GDO içeriyor.

Özelikle GDO’lu soya ve mısır, geniş bir ürün yelpazesindeki gıdalarda yer alıyor; Sucuk, salam, sosis gibi kırmızı etin kullanıldığı ürünler, Fındık-fısık ezmesi, çikolata, hazır çorbalar, kola ve meyve suları, unlu mamüller, süt tozu, bebek mamaları..

Konuyu sağlık açısından ele alan bazı bilimadamları, GDO içeren yiyeceklerin insan sağlığına zararlı olaileceğini savunuyor. Gen bitkinin içine yerleştirildiği için, onu tüketenlerin de risk altında olacağı, sağlık konusundaki eleştirilerde sık sık dile getiriliyor.

GDO’ların hedef olan ürün hariç diğerlerinde nasıl bir etki yaptığı bilinmiyor. Zaman zaman bu gıdaların kansere yol açacağı iddiaları dil getirilse de bunun doğruluğunu kanıtlayan bir araştırma henüz yapılmadı. 

(NTV)

VAH HALİMİZE
 // SELİN
ARTIK HIC BIR SEYIN SAGLIGI KALMADI BU GIDISLE SAGLAM INSANDA KALMAYACAK NE DİYELİM KADERİMİZE BOYUN EYELİM NE ETKİ YAPTIGINI ÖYLE GÖRELİM BUNU YAPANLAR UTANSIN...
09 Kasım 2009 12:42
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler