YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi saatte hangi iş yapılmalı?
Hangi saatte hangi iş yapılmalı?
21 Temmuz 2010 08:28
Gün içinde hangi saatlerde neyi yapmamız gerektiğini biliyor musunuz? Mesela en verimli işler 09:00-11:00 saatleri arasında, en mutlu olduğumuz saaat 15:00, 21:00'den sonra yenilen şeyler de midemizde çürüyor...

İnsanın hangi saatte hangi işi yapması gerektiği genetik kodlarında gizli...

En verimli işler 09.00-11.00 arası, mutluluk kapıyı saat 15.00'de çalıyor. 21.00'den sonra yenilen şeyler midede çürüyor...

Sağlığın insanların yaşam biçimiyle doğru orantılı olduğu belirtildi. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, ''Yaratıcımız insanın saati kurması gibi tüm insanların vücut saatini kurmuş ve bilim adamları da bu saatin açıklamasını yaparak gün içerisinde hangi aktivitelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini yapılması gerektiğini açıklamıştır'' dedi. Karacabey, hangi işin hangi saatte yapılması gerektiğinin insanın genlerine kodlandığını söyledi. Karacabey, canlılarda, biyolojik bir ritmin varlığının söz konusu olduğunu, insanlarda biyolojik sistemin çeşitli durumlarda ve farklı sürelerde salınım gösterdiğini söyledi.

NEYİ NE ZAMAN YAPMALI

Karacabey, hangi iş ya da etkinliğin sağlıklı ve verimli bir şekilde günün hangi saatinde yapılması gerektiğine ilişkin şu bilgiyi verdi:

Saat 05.00-06.00 arası yeni güne merhaba saatidir, stres hormonu gündüz değerinin yaklaşık altı katına çıkar.

Saat 07.00: Organizma uyanmıştır, ancak hala zayıftır, kaslar ve eklemler ısınmamış hala soğuktur, bu saate spor yapmaktan kaçınmalıyız.

Saat 09.00-11.00: En etkin çalışma saatleridir.

Saat 15.00: İnsanın kendisini en mutlu hissettiği saattir. Bu saatte mutluluk hormonu endorfinin salgılanması en yüksek seviyeye çıkar. Yeni işler için enerji yeniden gelmiştir, belleğimiz tam yerindedir.

Saat 18.00: Vücutta yorgunluk başlar ve vücut akşam yemeğine kendini hazırlamaya başlar.

Saat 21.00: Yemek yemenin en tehlikeli olduğu saattir. Sindirim işlemi sona ermiştir ve organların günlük görevi sona ermiştir. Bu saat ve bu saatten sonra yenilecek her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden bekleyecektir. Hazmedilmeyen bu besinler midede çürüyecek ve zararlı çöp halini alacaktır. Bu zararlı asitler bağırsak ve mide mukozasına zarar verecek ve rahatsızlıklara neden olabilecektir.

Saat 22.00: Bu saatte alyuvarların aktivitesi artar, vücut bağışıklık sistemimiz etkin çalışmaya başlar. Sigara kullananlar bu saatte son sigaralarını içmelidir. Çünkü bu saatten sonra vücudumuz nikotin gibi zehirli maddeyi vücuttan uzaklaştıramaz.

Saat 24.00: Biz uyurken vücut kendini onarmaya ve yenilemeye başlar. Akşam yemeğinde aldığımız besinler hücrelerin onarımı için kullanılır. Hücreler yenilenir ve saçlarımız uzar. Gün içerisinde yıpranan bütün dokularımız uyku esnasında yenilenir. Bu günlük yenilenme fırsatını kaçırmamız biraz yaşlanmamız anlamına gelmektedir.''
Bugün

.............
 // .......
söyledikleri niz bilimsel destekleniyorsa teşekkür ederim.yazdızlarınız bende olumlu etki yaptı...
29 Temmuz 2010 15:48
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler