YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamilelikte sıvı kaybına dikkat!
Hamilelikte sıvı kaybına dikkat!
20 Temmuz 2013 11:34
Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazlı Demirtürk, hamilelikte sıvı kaybının, bebeğin kol, bacak ve ayaklarında şekil bozukluğuna yol açabileceğini söyledi.

Demirtürk, yaptığı açıklamada, gebeliğin, sıvı kaybının artması nedeniyle yaz döneminde diğer mevsimlere göre daha zor olduğunu belirtti.

Gebelere yaz aylarında sıvı kaybını önlemek için günde yaklaşık 15 bardak su içmelerini öneren Demirtürk, "Eğer terlemeleri fazlaysa daha fazla su içebilirler ayrıca gebelerin aşırı terlemeleri varsa tiroid hormonlarına da baktırmaları lazım. Gebeler terledikleri zaman sadece sıvı kaybetmiyorlar, elektrolit kayıpları da oluyor. Elektrolit ve tuz kayıplarından da korunmak gerekiyor" diye konuştu.

Hamilelikte sıvı kaybının önüne geçmek için taze sıkılmış meyve suyu ile bitki çayı ve ayran içilebileceğini ancak kalori içermediği ve sıvı kaybını önlediği için en uygun içeceğin su olduğunu vurgulayan Demirtürk, şunları söyledi:

"Annedeki sıvı kaybı, bebeğin akciğer gelişiminde birtakım sıkıntılara ve şekilsel bozukluklara sebep olabilir. İlk üç ayda ve ikinci üç aylık dönemin bir kısmında sıvı kaybıyla ilgili en büyük korku, gebelik kesesinde bebek için yeterli sıvının olmamasıdır. Sıvının önemli miktarda azalması bebeğin kesede rahatça yüzmek yerine rahmin içinde sıkışmasına neden olur.Bu durum, bebeğin kollarında, bacaklarında ve ayaklarında şekil bozukluklarına yol açabilir."

Prof. Dr. Demirtürk, aşırı terlemeye bağlı olarak erken doğum yaşanabileceğini de dikkati çekerek, bu durumun önüne geçmek için yaz aylarında bol bol su içilmesini tavsiye etti.

Açık renk ve pamuklu kıyafetler tercih edilmeli

Gebelerin pamuklu giysileri tercih ederek terlemeye karşı önlem alabileceklerini belirten Demirtürk, "Işığı yansıtan, açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Özellikle iç çamaşırlarda kesinlikle pamuklu kumaşlar tercih edilmeli. Gebeler yattıkları oda çok sıcaksa klima yerine vantilatör tercih ederek odayı serinletebilirler çünkü vantilatör daha doğal bir serinlik sağlar" diye konuştu.

Terlemeyle oluşan tuz kaybını önlemek için de tuzlu ayran içilmesini tavsiye eden Demirtürk, "Gebenin hipertansiyonu varsa tuzsuz ayran içebilir. Ayran, kalsiyum, mineral ve proteinler içerdiği için tercih edilmeli" dedi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler