YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamileler sivrisineklere dikkat
Hamileler sivrisineklere dikkat
18 Ağustos 2015 12:13
Uzmanlar, özellikle hamilelerin, alerjik yapılı kişilerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerektiğini belirtti.

Sıcak ve nemli gecelerde uyku uyutmayan sivrisinekler ısıracağı kişiyi ısı ve koku yoluyla buluyor. Karanlık ortamda aşırı terleyen, vücut ısısı yüksek ve terleri kokan kişiler sivrisineklerin hedefi oluyor.

“Hamilelik döneminde vücuttaki metabolizma hızı artıyor. Bu nedenle sivrisinekler tarafından hamileler daha çok ısırılıyor” diyen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Figen Akın, 20 Ağustos Dünya Sivrisinek Günü dolayısıyla sivrisineklerin neden olduğu hastalıklara, kimlerin özellikle korunması gerektiğine ve korunma yöntemlerine dikkat çekti.

SİVRİSİNEK SOKMALARININ BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR

Yaz aylarında sıcak ve nemli ortamlarda sayıları artan sivrisinekler geceleri ortaya çıkarak herkesin kabusu olabiliyor. Doktor Figen Akın, sivrisinek sokmalarının sıtma, sarıhumma, Nil humması, lenfatik filariasis, grip ve tifüs gibi hastalıkları insandan insana taşıyabildiğini belirtti. Akın, “Ülkemizde sivrisineklerin bulaştırdığı en önemli hastalık sıtmadır. HIV ve sarılık sivrisinek ısırması ile bulaşmaz” diye konuştu

SİVRİİNEKLERE KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER

Sivrisinek ısırığına maruz kalan kişilerin ısırılan bölgeye buz ya da kolonya uygulayarak kaşıntının önüne geçebileceğini söyleyen Akın, “Sivrisineklerden korunmanın en iyi yolu yaz aylarında vücudun açıkta kalan yerlerine kimyasal sivrisinek kovucu spreyler uygulanmasıdır. Ancak bu kimyasallar bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Özellikle çocuklarda kimyasal koruyucular yerine doğal kovucu yöntemler tercih edilmelidir.

Karanfil, okaliptüs, nane, lavanta, biberiye gibi bitkilerin yağlarını bir bardak suyun içine 1-2 damla koyarak sivrisinekleri kovabilirsiniz. Fesleğen bitkisi de kokusu sayesinde sivrisinekleri uzaklaştırır” şeklinde konuştu. Akın, yeşillik alanlarda ise akşamları yatarken uzun kollu giysiler giyilmesinin ya da cibinlik kullanılmasının da sivrisineklerden korunma yöntemi olarak kullanılabileceğini dile getirdi.

SİVRİSİNEKTEN KORUNMASI GEREKEN KİŞİLER

Artan metabolizma hızı nedeni ile sivrisineklerin hamileleri daha çok ısırdığını belirten Dr. Figen Akın, hamilelerin yanı sıra kanlarındaki kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerin de sivrisinekler tarafından daha çok ısırdıklarının bilimsel olarak tespit edildiği söyledi. Akın, özellikle alerjik yapılı kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerektiğini kaydetti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler