YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamile kadının doğumunda inanılmaz olay: Bebeğin üç katı kitle...
Hamile kadının doğumunda inanılmaz olay: Bebeğin üç katı kitle...
30 Nisan 2016 13:37
Bingöl'de hamile bir kadın doğum için hastaneye kaldırıldı. Hamile kadının bebeğini doğurdu. Doktorlar kadının rahminde büyük bir kitle gördü. Kadının rahminden 6 kilo 500 gram kitle çıkarıldı.Anne ve bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Solhan ilçesinde yaşayan 35 haftalık hamile Gülsüm İşeri (24), rutin kontrol için Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde rahminde bebeğin yanı sıra kitle de bulunduğu tespit edilmesi üzerine İşeri, sezaryene alındı.

Sezaryenle 2 kilo 300 gram ağırlığında kız çocuğu dünyaya getiren İşeri'nin rahminden bir hafta sonra da ameliyatla kitle çıkarıldı.

Başarılı iki ameliyatın ardından genç kadını sağlığına kavuşturan Opr. Dr. Alper Tuğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne ve bebeğin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Eski sezaryenli hastanın 35 haftalık gebelik ve rahmindeki kitle ile kendilerine başvurduğunu belirten Tuğlu, şöyle devam etti:

"Hastamız, hem eski sezaryenli hem de miyom kitlesi olması nedeniyle solunum sıkıntısı yaşıyordu. Bunun üzerine hemen ameliyatı planladık. Genelde sezaryen ameliyatlarında kitlelere müdahale etmiyoruz. Bu myom, bebeğin 2 katı büyüklükte bir kitleydi. Anne ve bebeğin sağlığını düşünerek önce bebeği çıkardık. Bebek gayet sağlıklı bir şekilde doğdu. Bir hafta sonra da kitleyi çıkardık. Anne de bebek de gayet iyi durumda."

Hastanede yeni kurulan ve geçen hafta sonu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından açılışı yapılan Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi sayesinde ameliyatı burada yapmaya karar verdiklerini açıklayan Tuğlu, Bingöl'de benzer ameliyatları yapmaya devam edeceklerini ifade etti. Böylece hastaların çevre illere daha az sevk edileceğini aktaran Tuğlu, bu anlamda daha az mağduriyet yaşanacağını vurguladı.

Hastanın eşi Erkan İşeri de 2 büyük ameliyat geçiren eşinin sağlığına kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçen doktor, hemşire ve hastane görevlilerine teşekkür eden İşeri, "Bu hastaneyi bölgede bir nimet olarak görmemek imkansız. Bu hizmet sayesinde artık çevre illere gönderilmiyoruz." dedi.

Bu arada, İşeri çiftinin kızlarına Dolunay ismini verdikleri öğrenildi. 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler