YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkımızı bilmiyoruz haksızlığa uğruyoruz
Hasta hakları birimi hastalar ile sağlık çalışanları arasında bir köprüdür
Hakkımızı bilmiyoruz haksızlığa uğruyoruz
19 Nisan 2009 / 12:18 Güncelleme: 19 Nisan 2009 / 00:00

ZONGULDAK’IN Devrek İlçesi Devrek Devlet Hastanesi’nde görev yapan Hasta Hakları Sorumlusu Semra Budak, hastaların haklarını bilmediği için haksızlığa uğradığını söyledi.


Türkiye’de bütün hastanelerde Hasta Hakları Birimlerinin açıldığını ve bu birimlerde çalışanların görevinin hastalara, hasta hakları ve sorumluluklarını anlatmak olduğunu belirten Budak, bu kuruluşun Devrek’te 2007 yılından itibaren aktif olarak çalıştığını söyledi. Hasta hakları biriminin hastalar ve sağlık çalışanları arasında bir nev'î köprü görevi gördüğünü söyleyen Semra Budak, “Hastalarımız hastanede yaşadıkları sıkıntıları hasta hakları birimine gelerek dile getiriyor. Birim ise hastanın şikâyetini dinleyip çözüme ulaştırıyor ya da başvuruyu alıyor” dedi.


Haklarını bilmeyen hastaların genelde haksızlığa uğradığını belirten Budak, bütün toplumun haklarını ve sorumluluklarını bilmesi gerektiğini belirtti. Budak hastaların haklarını ise şöyle sıraladı:


“Hizmetten genel olarak faydalanma, bilgilendirme ve bilgi isteme, sağlık kuruluşunu ve personelini seçme ve değiştirme, mahremiyet, reddetme durdurma ve rıza, güvenlik, dinî vecibelerini yerine getirebilme, insanî değerlere saygı gösterilmesi, ziyaret ve refakatçi bulundurma, müracaat ve şikâyet hakkı vardır. Bu konularda haksızlığa uğrayan hastalar hasta hakları birimine gelerek sıkıntılarını dile getirmekte ve bu mağduriyetleri giderilmektedir.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler