YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkari'de bir ilk gerçekleşti
Hakkari'de bir ilk gerçekleşti
01 Aralık 2011 15:25
Hakkari'de ilk kez lokal anesteziyle kalp ameliyatı yapıldı.

Dolaşım yetmezliği olan bir hasta, ilk kez lokal anesteziyle yapılan kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Uyutulmadan ameliyat edilen hastanın kalbinin etrafında birikmiş yaklaşık 3 litre sıvı çıkarıldı.

65 yaşındaki Hanife Taşelen'i ameliyat eden, Hakkari Devlet Hastanesinde görevli Kalp ve Damar Cerrahı Opr. Dr. Taylan Özgür Köşker, yaptığı açıklamada, hastanın kendilerine aşırı derecede nefes darlığı ve sırt üstü yatamama şikayetiyle başvurduğunu,  tetkikler sonucu hastada ölümcül bir dolaşım yetmezliği saptadıklarını söyledi.

Hastanın bu haliyle sevkinin imkansız olduğunu ifade eden Köşker, ''Kalbinin etrafında 3 litreye yakın sıvı birikmişti. Hastanın o durumda sevki imkansız görünüyordu. Hakkari'de anjiyo ünitemiz yok. Açık kalp ameliyatı yapabilecek imkanımız da yok. Fakat daha önceden bilinen birtakım yöntemler var. Biz de o yöntemleri denemek zorunda kaldık. 'Bismillah' deyip ameliyata başladık. Hastanın kalbinin etrafındaki suyu boşaltacak tüpü hastanın kalbinin etrafına koyduk. Şu an hastamızın durumu gayet iyi, taburcu olmak üzere'' dedi.

''İmkansızlıklara rağmen riskli ameliyatlar yapıyoruz''

Hakkari'de imkansızlıklara rağmen zor ve riskli ameliyatlar yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Köşker, Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunarak, Hakkari'deki imkansızlıkların giderilmesini istedi.

Köşker, ''Hakkari'de genç uzmanlar olarak şöyle bir çağrımız var. Burada düşük ücretlerle bütün imkansızlıklara rağmen insan sağlığı için gayet zor ve riskli ameliyatlar yapmak zorunda kalıyoruz. 2023'e hazırlanan bir Türkiye'de Sağlık Bakanlığının geleceğe yönelik yatırımlarıyla Hakkari'nin perişanlığını düzeltmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler