YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hain Teröristlere Karşı Özel Ambulans Üretildi!
Hain Teröristlere Karşı Özel Ambulans Üretildi!
03 Ocak 2016 04:39
Sokağa çıkma yasaklarının bulunduğu yerlerde hastalara ve yaşlılara müdahale edemeyeyn sağlık ekipleri için pratik bir çözüm bulundu. Teröristlerin saldırılarından zırhlı olan ambulans üretildi.

Sağlık Bakanlığı, terör saldırılarının sürdüğü illere zırhlı ambulans göndermeye başlıyor. Hazırlığı tamamlanan ilk üç ambulans Cizre, Nusaybin ve Sur'a gönderilecek.

Şiddetli çatışmaların yaşandığı, sağlık çalışanları ve ambulansların da sık sık teröristlerin hedefi olduğu Güneydoğu illeri için sağlık bakanlığı özel bir çalışma yaptı. Saldırılara olarak zırh giydirilen ambulanslar, çok yakında bu illerde hizmet vermeye başlayacak. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, terör saldırılarının sürdüğü bölgelere gönderilmesi planlanan zırhlı ambulanslardan üçünün, birkaç gün içinde Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ta kullanılmaya başlanacağını söyledi. 

 
ACİL MÜDAHALE İÇİN...
 
Özellikle sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçelerde sağlık çalışanlarının ciddi terör olaylarıyla karşılaştığına dikkati çeken Gümüş, ''Sağlık personelimiz bütün yaralılara her türlü hizmeti vermekle ilgili bütün mücadeleyi veriyor. Bu arada çatışma ortamlarına da yaralı almak için gidiyor. Bu nedenle hayatını kaybeden şehitlerimiz var, yaralanan personelimiz oluyor'' diye konuştu ve şu bilgileri verdi:
 
15 ARAÇ YOLLANACAK
 
''Üç ambulansımız hızlı bir şekilde yapıldı. Birini Cizre, birini Nusaybin, birini de Diyarbakır’ın Sur bölgesine vereceğiz. Şu an üç ambulans devreye giriyor, önümüzdeki süreçte yine 12 zırhlı ambulans daha hazırlanıyor. Önemli olan özel durumlarda ve terör olaylarında sağlık personelimizin güvenliğinin sorunlu olduğu alanlarda bu ambulanslarımızı kullanacağız.''

Gümüş, terör olaylarına rağmen sağlık personelinin 7 gün 24 saat esasıyla görevlerini cansiperane sürdürdüğünü vurgulayarak, sağlık çalışanlarına teşekkür etti. 

ABD VE ALMANYA ÜRETİYOR
 
Zırhlı ambulanslar genellikle ABD ve Almanya’da üretiliyor. Dünya genelinde en fazla kullanılan modellerden biri ise Ford marka F550. Normal olarak üretilen kamyonetlere daha sonradan zırhlı kabin ve  bölmeler ekleniyor. Ağırlığı 8 tona kadar çıkarken 300 beygir gücünde motor kullanılıyor. Fiyatları 300 bin ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Genellikle İsrail, Irak, Ürdün gibi Ortadoğuülkelerinde kullanıyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler