YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hacıları sağlık ekipleri karşılayacak
Hacıları sağlık ekipleri karşılayacak
08 Ekim 2014 16:06
Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, kutsal topraklarda vecibelerini tamamlayan hacıları karşılayarak, yurda sağlıklı giriş yapmalarına yardımcı olacak.

Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, 1 Eylül'den itibaren kutsal topraklara gönderilen hacıların bugünden itibaren yurda dönüş yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Hacıların uğurlanma ve karşılanmaları için sağlık ekipleri oluşturulduğunu dile getiren Hatiopğlu, gidişlerinde başta "MERS-CoV" olmak üzere her türlü enfeksiyona karşı bulaşma ve korunma yöntemlerinin öğretildiğini vurguladı.

Kutsal topraklarda hacı olan kişilerin karşılanmalarında da ekiplerin görev aldığını anlatan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Dönecek olan hacılarımıza ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini verme yanında, bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek için yardımcı olmaya çalışacağız. Genel Müdürlüğümüzün yanı sıra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu organizasyonun içinde yer almaktadır. Kutsal topraklardan gelen hacılarımızı huzur, manevi heyecan, bereket, feyiz ve geride güzel hatıralar bırakmış olarak sağlıklı bir şekilde karşılamak amacındayız. Grip bulguları dahil, sağlıklarıyla ilgili şikayetlerini havalimanlarımızdaki sağlık ekiplerimize bildirmeleri konusunda hassas olmalarını bekliyoruz. Hacdan dönüşlerinde her türlü sağlık sorunları yanında enfeksiyon bulguları da sorgulanacaktır."

Hatipoğlu, sorgulamalarda gerekli görülenlerin önceden belirlenen hastanelere nakledileceğine işaret ederek, "Şikayeti olmayan hacılarımız 2 hafta müddetince Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı aile hekimleri tarafından takip edileceklerdir. Ayrıca, hacılarımız Genel Müdürlüğümüze bağlı 7 gün 24 saat hizmet veren 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattı’ndan da sağlık sorunları ile ilgili her türlü bilgiyi alabilirler" ifadelerini kullandı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler