YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
H1N1'de ürküten gelişme
Virüsün ilaca dirençli hale geldiği tespit edildi
H1N1'de ürküten gelişme
20 Aralık 2009 / 07:56 Güncelleme: 20 Aralık 2009 / 08:03

Almanya'da domuz gribinin tedavisinde kullanılan Tamiflu adlı ilaca yanıt vermeyen ilk domuz gribi vakası tespit edildi.

Münster Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, "virüsün ilaca dirençli hale geldiği" bildirildi.

Deutsche Welle'nin haberine göre Münster Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Enstitüsü Başkanı Georg Peters, “domuz gribi teşhisiyle hastaneye kaldırılan bir hastaya uygulanan terapi kapsamında hastaya verilen Tamiflu ilacının hiçbir etki oluşturmadığının belirlendiğini" söyledi.

Yapılan açıklamada Tamiflu'nun herhangi bir etkiye sebep olmamasının, virüsün ilaca karşı dayanıklılık kazandığının bir işareti olduğu belirtildi. Söz konusu hasta Tamiflu ile tedavisi öncesi ve süresince gözlem altında tutularak, hastalığın seyri incelendi. Mikrobiyoloji uzmanı Georg Peters, “İnceleme sonucunda virüsün, şu an eldeki az sayıdaki domuz gribi tedavisi için kullanılan ilaçlara kısa sürede dirençli hale geldiğini" tespit ettiklerini belirtti.

“AŞI EN İYİ KORUNMA YÖNTEMİ”

Münster Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Norbert Roeder de son araştırma sonuçları ışığında domuz gribi tedavisinde gündeme gelen ilaçların dikkatli şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Roeder, Tamiflu adlı ilacın sadece A tipi H1N1'in (domuz gribi) tespit edildiği kronik hastalarda kullanılması gerektiğini vurguladı. Norbert Roeder, “En başından beri belirttiğimiz gibi, domuz gribi aşısı hastalığa karşı en etkili korunma yöntemidir" diye konuştu. Münster hastanesi uzmanları, Almanya'da çoğunluğun henüz domuz gribine yakalanmadığını belirterek, bu yüzden “henüz virüs bulaşmamış kişilerin aşı yaptırmalarının doğru bir yöntem olacağını" vurguluyor.

Uzmanlara göre, söz konusu virüsün gelecekte nasıl bir değişim göstereceği henüz bilinmiyor.
Hürriyet

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler