YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın!
Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın!
07 Ağustos 2016 10:37
Güzel görünmek için giyinilen topuklu ayakkabıların çoğu ayak sağlığını tehdit ediyor.Uzmanlar ayakkabı alınırken 6 önemli detaya dikkat çekiyor. İşte ayak sağlığını koruyacak 6 öneri...

Ayak sağlığına büyük ölçüde zarar veren topuklu ayakkabılar hanımların güzellikleri uğruna verdikleri gösteriş uğruna esasında ne kadar zararlı olduğuna değinen uzmanlar, ayakkabı alırken 6 detaya dikkat etmelerinin altını çizdiler.

Peki topuklu ayakkabı sağlığı nasıl tehdit ediyor? Hangi ölçüde topuklu ayakkabı giyilmeli? Her zevke hitap eden dolgu topuklu ayakkabılar, platform topuklu ayakkabılar, kalem topuklu ayakkabılar, stiletto ayakkabılar gibi hanımların vazgeçilmez ayakkabı modelleri olan yüksek topuklardan hanımlar vaz geçebilirmi?

Ayağınızı yüksek topuk hasarından korumak için 6 öneri:

1- Ayağınıza en iyi uyan ayakkabıları alın. Eğer ayakkabıyı giydiğinizde topuğunuzun arkasında işaret parmağınızın rahatlıkla sığacağı kadar boşluk kalıyorsa, ayağınız fazlasıyla öne kaymıştır ve o ayakkabı ayağınıza uygun değildir.

2- Ayak tabanınızda ağrı varsa ayakkabının içine ortopedik tam bir tabanlık yerleştirin veya topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta duruyorsanız, ayakkabının ön tarafına konulan silikon metatars yastıkçıkları kullanın. Bunlar mükemmel bir amortisördür, sizi hem rahatlatır, hem de kısmen korur.

3- Denge için mümkünse kalınca topukları seçin, yere ne kadar geniş alanla basarsanız, dengeniz o kadar iyi olur

4- Ayakkabının “eğimine” dikkat edin. Öne doğru eğimi daha hafif olan ayakkabılar, daha az ağrıya neden olur.

5- Nasır oluşmasını önlemek için, parmakları açıkta bırakan yüksek topuklu ayakkabıları tercih edin.

6- Ayakkabı seçerken bir an için durun ve bu ayakkabının giyerken size problem yaratıp yaratmayacağını bir düşünün.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler