YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneş gözlüklerindeki tehlike
Güneş gözlüklerindeki tehlike
14 Nisan 2010 09:02
Gözünüzün kör olmasını istemiyorsanız, mutlaka sertifikalı güneş gözlüklerini tercih edin!

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hakan Yüzer, baharın gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü satışının arttığını hatırlattı.

Kataraktan korumak ve genel göz sağlığı için mutlaka güneş gözlüğü kullanılmasını öneren Yüzer, güneş gözlüğü alırken ultraviyole ve mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikasının olup olmadığına bakılması gerektiğine dikkat çekti.

Doktor Yüzer yaptığı açıklamada, kalitesiz güneş gözlüklerinin körlüğü kadar varabilen vahim sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi. "Gözle oyun olmaz, ihmale gelmez." diyen Yüzer, "Sadece renkli olan, ultraviyole filtre edici özelliği bulunmayan, genelde saydam plastik olan camlar göz bebeğinin fazla büyümesine neden oluyor. Böylece zararlı ışınlar daha çok göze yansıyor. Bu da retinada görmeyi sağlayan hücrelerde bozulmaya yol açıyor. Bu durum körlüğe kadar gidebiliyor." uyarısında bulundu.

MUTLAKA SERTİFİKASINA BAKIN

Güneş gözlüğü alırken, modeli ya da yakışıp yakışmadığına değil, öncelikle ultraviyole ve mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olup olmadığına bakılmasını isteyen Yüzer, "Bu çok çok önemli bir ayrıntı. Kaliteli güneş gözlüklerinin mutlaka sertifikası vardır. Ayrıca kalitesiz güneş gözlüğünü küçük bir testle de anlayabiliriz. Gözlüğü ışığa tuttuğumuzda, aşağıya yukarıya oynattığımızda camda dalgalanmalar meydana geliyorsa gözlük camının kalitesiz olduğunu gösterir. Kesinlikle işportadan gözlük almayın. İlaç nasıl eczaneden alınıyorsa gözlükte eczaneden alınmalıdır." diye konuştu.

YÜZÜNÜZÜN ŞEKLİNE GÖRE GÖZLÜK ALIN

Zararlı ışınları daha fazla engellemesi ve güzel bir görünüm için yüz şekline göre güneş gözlüğü tercihi yapılması gerektiğini dile getiren Yüzer, şu önerilerde bulundu: "Yüzünüzün şekli kare ya da kareye yakınsa, kavisli çerçeveler sizin için en uygun olanıdır. Uzun bir yüze sahipseniz biraz camlarınız büyük olmalı gözün çevresini kaplamalıdır. Böylelikle güneş gözlüğü taktığınızda yüzünüzün normalden büyük görünmesini engellemiş olursunuz. Yüzünüz yuvarlak, yani minyon tipli iseniz düz yada açılı çerçeve seçimi doğru bir tercih olacaktır. Üçgen görünümlü bir yüze sahipseniz çerçevelerinizin çizgilerinin düşey olması hoş görünüm sağlayacaktır."

AMBER VE TURUNCU RENK GÖZLÜKLER TRAFİK IŞIKLARININ ALGILANMASINI ZORLAŞTIRIYOR

Yüzer, gözlüklerin cam renginin seçiminin de çok önemli olduğunun altını çizerek, duman ve kahverengi camların tercih edilmesinin doğru bir seçim olacağını vurguladı.

Amber ve turuncu renkteki camların trafik ışıklarının renklerinin algılanmasında zorluk çekilmesine neden olması bakımından bu renkleri tavsiye etmediklerini belirten Yüzer, ayrıca yine mavi renkli camlarında ışınların daha çok göze yansımasına sebep olduğunu sözlerine ekledi. (İnternethaber)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler