YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneş çarpmalarına dikkat!
Güneş çarpmalarına dikkat!
27 Mayıs 2010 09:29
Yaz mevsiminin iyiden iyiye hissedildiği şu günlerde sıcak havaların neden olduğu güneş çarpmalarına karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Peki en iyi korunma yöntemi ne?

Güneş çarpması vakalarında ani artışa yol açan sıcaklarla mücadelede en iyi yolun bol miktarda su içmek olduğunu ifade ediliyor. Doktorlar, özellikle yaşlı ve güçsüz insanların güneşli ve sıcak havalarda kendilerine daha fazla dikkat etmelerini öneriyor.

Havaların daha yeni yeni ısınmaya başlamasına rağmen geçen yıldan bu yana güneş çarpmasına maruz kalan kişi sayısında artış yaşandığını belirten tıp uzmanları, vücutta oluşan su kaybının fark edilmediği durumlarda insanların hayatının tehdit altında olabileceğini belirttiler.

Birçok insanın düzenli aralıklarla su içmediğini söyleyen uzmanlar, güneş çarpmasının fiziksel olarak güçsüz ya da yaşlı kişilerde daha ciddi sonuçlar doğuracağını ifade ettiler.

Tıp uzmanları güneşli ve sıcak havalarda insanların bol miktarda su içmesini, yeterli miktarlarda tuz ile şeker tüketmesini, cildin nefes almasına yardımcı bol giysiler giymelerini, bol miktarda su içeren sebze ve meyvelerden tüketmeleri gerektiğini açıkladılar.
Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler